Joker İnceleme : Hepimiz Palyaçoyuz!

Joker Filmi İnceleme

Vizyona girmeden birkaç hafta kadar önce Venedik Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazanan Joker, bildiğiniz üzere geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi. Bizde sizler için hazırlamış olduğumuz Joker filmi inceleme konusuyla beraber Joaquin Phoenix’in başrolünde yer aldığı filme yakından göz atacağız. Peki, Joker filmi beklentilerimizi karşılıyor mu? Gelin, bu detaylara yakından göz atalım.

İlginizi Çekebilir: Filmlerin Mistik Dili: Renk

Joker Filmi İnceleme – (SPOİLER İÇERMEZ)

Joker, karanlık ve sert bir film. Süper kahraman filmlerinin yavaş yavaş birbirinin kopyası olmaya başladığı günümüzde Joker gibi radikal bir film gerçekten cesaret istiyor. Justice League gibi filmlerle Marvel’e yetişmeye çalışıp sonrasında böyle bir filme geçiş yapan DC’yi tebrik ederiz.

Her yönüyle harika bir yapım olan Joker, her ne kadar bir süper kahraman filmi olarak karşımıza çıksa da bizleri orta tempoda bir film karşılıyor. Yani anlayacağınız üzere bu kısımda bizleri Marvel filmlerinden alıştığımız aksiyon dolu sahneler karşılamıyor.

Daha çok komedyen Arthur’un nasıl Joker’e dönüştüğünü konu edinen yapım, başarılı sahne ve görüntü yönetimiyle de izleyici kendine hayran bırakmayı başarıyor. Film ile ilgili diğer detaylara geçmeden önce dilerseniz, filmin konusuna kısaca değinelim.

Joker Filminin Konusu

Filmimiz Arthur’un yaşadığı psikolojik travmaları ve karakterimizin yavaş yavaş Joker’e nasıl dönüştüğünü konu alıyor. Toplum tarafından bir türlü kabul görmeyen ve dışlanan karakterimiz hayatta yapayalnızdır. Bu yüzden süreli bir bağ kurma arayışında olan Arthur, hayatını taktığı iki farklı maske ile sürdürür.

Joker filmi inceleme

Gündüzleri geçimini sağlamak adına sokaklarda palyaçoluk yapan ana karakterimiz, geceleri ise üzerinden silip atamayacağı bir maske takar. İnsanlar tarafından sürekli dışlanan ve kabul görmeyen karakterimiz, maruz kaldığı zorbalıklar yüzünden gitgide topluma aykırı bir adam hale gelir. Bu süreç doğrultusunda yavaş yavaş pek tekin olmayan sulara yelken açan Arthur, bir süre sonra kendisini Gotham Şehri’nde suç ve kaosun içinde bulur. Bu da bir zamanlar komedyen olmayı hayal eden Arthur’u amansız bir suç makinesi olan Joker’e dönüştürür.

Bir Rol Ancak Bu Kadar Güzel Oynanabilirdi!

Joker filminin konusundan bahsettiysek o zaman gelelim Joaquin Phoenix’in muhteşem ötesi oyunculuğuna. Joker rolünü oynamayıp resmen yaşayan Joaquin Phoenix, filmde de izleyebileceğiniz üzere bazı bölümlerde doğaçlama olarak oynuyor. Bu da filme ayrı bir doğallık katıyor diyebiliriz. Gerek mimikleriyle olsun, gerek duygu geçişleriyle olsun her yönüyle dört dörtlük bir oyunculuk sergileyen Phoenix, bu oyunculuğuyla En İyi Oyuncu Oscar’ını hak ediyor. Oynadığı role kendinden bir parça katan Phoenix’in bu oyunculuğuna karşı şapka çıkartmak lazım.

Tabii, bu kısımda filmi yazan ve yöneten Todd Phillips’in emeğini de görmezden gelemeyiz. Hiçbir yönetmenin yapmayacağını yapan Phillips, senaryoyu Joaquin Phoenix’e göre yazarak uzun bir süre unutulmayacak bir işe imza attı.

Filme genel anlamda bakacak olursak, bu yıl izlediğim en iyi filmlerden biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Sanat yönetimi olsun, görüntü yönetimi olsun, rahatsız edici ve psikolojiyi bozan senaryosu olsun her yönüyle harika bir yapım olmayı başaran Joker filminin pek çok daldan Oscar’a aday olacağını düşünüyorum.

Ancak, eleştirmenlerin yönetmen Todd Phillips ve Joaquin Phoenix’e karşı oldukça öfkeli olduğunu görüyoruz. Çünkü eleştirmenler filmde şiddete yapılan övgünün çok abartıldığını düşünüyor. Eğer, ödülleri belirleyen akademi üyeleri de eleştirmeler gibi düşünürlerse o zaman kısa süre içerisinde bu kadar başarıya ulaşan Joker filmi, şimdiden alacağına kesin gözüyle bakılan Oscar ödülüne ulaşamayabilir. Tabii, eleştirmenler her ne kadar filme karşı öfke ile baksalar da Joaquin Phoenix’in Joker karakteri şimdiden milyonlarca kişinin kalbini fethetmeyi başardı.

Peki, siz Joker filmini nasıl buldunuz? Film ile düşüncelerini hemen aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere aktarabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz…

1 Yorum

  1. Avatar

    elif

    14 Ekim 2019 en 15:46

    Ağzım açık izledim. Beklentisiz gittim, şiddet-işkence vb şeylerden çok rahatsız olurum ama bu filmi ağlayarak izleyebilirdim. O derece iyi verilmişti mesaj. Evet, bir kez daha izlenmeli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.