Joseph Lorusso ile Aşk

Aşkın ne olduğu ile ilgili belki yüzlerce belki binlerce soru ve cevap yankılanmıştır bu dünyada ancak diğer her duygu gibi aşkı tam olarak tanımlayamaz, kalıplara sokamaz ya da kafamızda belirlediğimiz duvarlar arkasına koyamayız. Aşkı aşk yapan da bu değil midir zaten?

Teknoloji ile çevrelenmiş ve modern hayata kendimizi bu kadar çok kaptırmışken çoğumuz aşkı unuttu, bir ilişki içinde olmanın ne demek olduğunu ve aşkı neden bu kadar çok sevdiğimizi unuttu. Bir diğer insanın birlikteliğinden ya da belki sadece var olmasından mutlu olmak, beraber bir öğleden sonrayı yürüyüş yaparak geçirmek, birlikte iken sessizce hayallere dalmak ve hayallerde buluşmak, bir fincan çayı paylaşmak, koca bir günü onu düşünerek geçirmek, birlikte yollara düşmek, birbirinin varlığına kestirilemez bir tutku ile bağlı olmak…  Joseph Lorusso’nun tabloları tüm bunların bir hatırlatıcısı sanki. Aşkın, kaybolmuş zamanların ve seslerin bir yansıtıcısı.

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-1

1966 yılında Chicago’da doğan İtalyan asıllı ressam ailesi aracılığıyla İtalyan ressamları tanıyarak ve onlardan ilham alarak büyüdü. Bu etkiyi ressamın tablolarında açıkça görebiliriz. Ressamın ailesi için sanat hayatın ayrılmaz bir parçasıydı, bu sebeple Joseph resme olan ilgisini ve yeteneğini ortaya çıkarttıkça onu desteklediler ve teşvik ettiler.

Lorusso, American Academy of Art’a devam ederken yağlı boya ve sulu boya tekniklerinde kendini geliştirirken insan figürü çizimi konusunda ustalaştı. Öğle aralarında kendini kaybettiği Chicago Art Institute’nin salonlarında Sargent, Sorolla, Whistler, Manet and Degas gibi eski ustaların tabloları üzerinde kendi kendine çalışarak resim yapmayı öğrendi. Bu çalışmalar ışığında kendi sanatçı kimliğini bulan Lorusso izlenimciler ve art izlenimciler etkisiyle gerçekçi ama aynı zamanda objelerin özünü ifade eden dengeli resim tekniğini öğrendi.

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-2

Sanatçının duygulara olan merakı onu saatlerce stüdyosunda insanların duygularını ve onları yansıtışını gözlemleyerek geçirmesine sebep oldu. Lorusso bu yönde kendine bir hikayeci rolü biçerek tablolarını basit günlük hayatın doğallığını zamansızlık kavramı ile birleştirerek resmetti.

Sanatçı 1988-1998 yılları arasında bir şirkette tebrik kartı tasarlayarak çalıştıktan sonra Kansas Üniversitesinde eğitmenliğe başladı. Burada uzun yıllar bu mesleği sürdüren Lorusso günümüzde ressamlığa tam zamanlı olarak devam etmek için bu meslekten ayrıldı.

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-3

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-4

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-5

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-6

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-7

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-8

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-9

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-10

Joseph-Lorusso-ile-Aşk-11

  Sanatçının diğer eserlerine http://www.josephlorussofineart.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Güntülü Akkaş

Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi. Maceraperest bir sanat aşığı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.