KABUSUNUZ OLMAYA GELEN İLLÜSTRASYONLAR

Jerameel Lu 24 yaşında ve kendini yarı illüstratör olarak tanımlıyor. Filipinlerde yaşayan Lu,  bu tanımı uzun ve asosyal bir çalışma düzenine sahip bir inşaat mühendisi olarak yapıyor. İnşaat mühendisliğinden illüstratörlüğe zaman ayırışın hayatını büyük bir işkenceye çevirdiğini dile getiren sanatçı bu tutkusundan vazgeçemeyeceğini anlayınca, geceleri durmadan çalışıp gündüzleri de tüm gün uyuyan bir insana dönüşmüş. Robottan farksız tüm hayatı stres topuna dönüşse de bu yaptığının tutkusu için katlanılası bir şey olduğunu itiraf ediyor açık yüreklilikle. Çünkü ortaya koyduğu tüm çalışmalarını tutkularının peşinden özgürce koşmasını sağlayacak güzel adımlar olduğunu belirtiyor.

kabusunuz-olmaya-gelen-illustrasyonlar-1

Yarattığı çalışmalarını tutkusuna ve kendini özgür hissettiği dünyaya kavuşma arzusuyla ortaya koyuyor. Hatta yaptığı çizimlerdeki hayaletlerin, hortlakların ya da iskeletlerin bu yaşadığı asosyal dünyadan kurtulup tutkularına koşma arzusunu ifade ettiğini söylüyor. Yaptığı her eser onun için tutkularına koştuğu yolların bir dışavurumu aslında ve çizimlerinde iki dünya arasına sıkışmış karakterler, sanatçı Lu’nun psikolojisini de bize yansıtıyor bir nevi. Yaptığı çizimin boyutuna bağlı olarak en basit görselin bile dört saatini aldığını söylüyor. Sanki kâbustan fırlamış gibi gelen çalışmalarının en zor kısmının bu etkiyi insanlarda hissedilmesini sağlamak. Yaptığı işi birazda gölgeyi taklit etmek olarak tanımlıyor. Siyah beyaz çizimlerinin ve illüstrasyonlarının yanında, photoshop ve renkli illüstrasyon alanında da gayet başarılı çalışmalara imza atmış. Sanatçının bu korku dolu masalsı dünyasının yanında diğer çalışmalarını da göz atmak isterseniz, birbirinden eğlenceli ve gerçekçi çalışmalarına sanatçının https://www.facebook.com/leemarej.artist/ facebook profilinden de takip edebilirsiniz.

kabusunuz-olmaya-gelen-illustrasyonlar-2

kabusunuz-olmaya-gelen-illustrasyonlar-3

kabusunuz-olmaya-gelen-illustrasyonlar-4

kabusunuz-olmaya-gelen-illustrasyonlar-5

kabusunuz-olmaya-gelen-illustrasyonlar-6

 

Ömer Utku Kahraman

Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu, doktora öğrencisi.
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Dünyanın En Pahalı Kitapları

Bir kitabın değerini belirleyen şey nedir sizce? Yayıncılık sektöründe özellikle de ülkemizde kitabın sayfa sayısı arttıkça, kağıt kaliteleştikçe, mürekkebe zam...

Kapat