Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekmek İçin ‘Carmen’ Operasının Finali Değiştirildi!

Fransız besteci Georges Bizet’nin dünyaca ünlü operası ‘Carmen’in final sahnesi kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla yeniden düzenlendi.

İtalya’daki Floransa Opera Evi (Opera di Firenze – Maggio Musicale Fiorentino), son günlerde dünya genelinde kadına şiddet ve taciz konularının daha çok konuşulmaya başlaması üzerine ilginç bir karara imza attı. Normalde baş kadın karakterinin bir erkek tarafından öldürülmesiyle sonlanan Bizet’nin Carmen operasına alternatif bir final yazan Floransa Opera Evi; ‘çingene kızı’ Carmen’i, ölen değil öldüren olarak gösterecek.

Carmen operasının orijinalinde kıskanç bir aşık olan Don Jose ‘çingene kızı’ Carmen’i öldürür, yazılan yeni final sahnesinde ise dengeler tam tersine döner ve Carmen, kendisine saldıran Don Jose’yi öldürür.

Carmen operasıının yeni hali, Floransa Opera Evi tarafından 7 Ocak’ta sahnelenecek. İlk gösteri öncesi 5 Ocak’ta halka açık genel bir prova gerçekleştirilecek. Kadın yazarlar, şairler, sivil toplum temsilcilerinin de katılacağı provada kadına şiddet konusunun tartışılacağı bir de etkinlik düzenlenecek.

Floransa Opera Evi’nin basın ofisi, İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada Carmen’in değişen sonu hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Bildiğimiz kadarıyla Carmen’in finali ilk kez değiştirildi. Tiyatronun, müzik kültürünün tutulduğu muhafazakar bir yer, bir müze olmaması gerektiğine inanıyoruz. Tiyatro, tartışmaların başlatılabileceği bir yer olmalı. Carmen 150 yıl önce, çok farklı bir kültür ortamında yazılmıştı. Devir değişiyor.”

Opera Evi’nin yöneticisi Cristiano Chiarot ise Carmen’in değişen sonunu ülkede artan kadın cinayetlerine dikkat çekerek açıklıyor. Kadın cinayetleriyle kıvranan bir toplumda bir kadının öldürülmesini nasıl alkışlayabileceklerini sorgulayan Chiarot,  La Repubblica gazetesine yaptığı açıklamayı şu ifadelerle sonlandırdı:

“Bir operanın ruhuna sadık kalarak etik değişiklikler yapılabileceğine inanıyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.