KADIN ELİ DEĞMİŞ SANAT

“Dünyayı değiştirirse kadınlar değiştirir.”

Tek bir kadının bile istediği takdirde yapabilecekleri sınırsızken, bugün; iki kadının omuz omuza vererek oluşturduğu  “Benim Sinemalarım” adlı sinema tarihi açısından kıymetli bir eserden, 1990 yapımı Füruzan’ın yine “Benim Sinemalarım” adlı öyküsünden uyarlanmış bir filmden bahsedeceğiz.

kadin-eli-degmis-sanat (3)

Türk sinemasını ileriye taşımak adına izleyici olarak bize düşen en önemli görevin yapılan işleri unutmamak olduğuna inanıyorum. Esere dönecek olursak, filmin yönetmen koltuğunda Füruzan ve Gülsün Karamustafa oturuyor. Gülsün Karamustafa ressamlık yaparken Füruzan Karamustafa yazarlıkla meşgul.  Bu ikilinin ilk yönetmenlik deneyimi “Benim Sinemalarım” adlı bu uyarlama film.  Ayrıca bu film, Türk Sineması’nda iki kadın yönetmenin ortak üstlendiği ilk film olma özelliğini taşıyor. Filmde teknik olanaksızlıkları bir kenara bırakırsak yalın anlatımı ve ders niteliğindeki oyunculukları ile aldığı bütün ödülleri hak ediyor. Başrollerinde Hülya Avşar ve Yaman Okay’ın bulunduğu filmde 1960’lı yıllarda sürekli sinemaya gidip film izleyerek hayatın acı gerçeklerinden kaçmaya çalışan yoksul bir genç kızın hayatı anlatılıyor. Filmlerdeki hayatın gerçek olduğuna inanmak isteyen genç kızın yoksulluktan kurtulmak adına sarf ettiği çabayı oldukça çarpıcı bir şekilde işleyen filmde, yine bu karakterin kurmaca hayatında bulduğu aşkı ona filmlerdeki gibi yaşayamayacağını geç de olsa gösteriyor.

kadin-eli-degmis-sanat (2)

Film, 1990 Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası ve Altın Kamera Bölümüne dünyada katılan 118 film içinden sevilen 8 filmden biri olarak değerlendirilmiş ve festivalde önemli bir yer almıştır. Film daha sonra 1991’de Uluslararası İran Fecr Film Festivali’nde, Uluslararası Jüri’den “En İyi İlk Film Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır. Yine 1991’de Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde, “En İyi On Asya Filmi” arasında yer almıştır.

kadin-eli-degmis-sanat (1)

Filmin müziklerini ise Yeni Türkü grubunun kurucularından olan besteci, söz yazarı Selim Atakan yapmıştır.

Türk Sineması’nı her geçen gün bir adım daha ileride görmek dileğiyle…

Sanatla kalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.