Kadınlar Tarafından Yazılan En Etkileyici 20 Roman!

‘Baileys Kadın Yazarlar Ödülü’ dünyanın en saygın ve başarılı edebiyat ödüllerinden birisidir. 1996 yılından beri süregelen etkinlik dünya çapında kadın yazarlara verilen bir ödül şölenine dönüşmüştür. En prestijli edebiyat etkinliklerinden biri sayılan “Baileys Kadın Yazarlar Roman Ödülü”, kadınlar tarafından yazılmış en etkileyici 20 romanı belirlemek için twitter üzerinden bir halk oylaması gerçekleştirmiş. #ThisBook hastag’i ile başlayan bu oylama birbirinden ünlü kadın yazarların romanlarını bir araya getirmiş. Kazanan 20 kitap listesinde çocuk klasiklerinden, bilimkurguya farklı türde eserler yer alıyor. Listenin başını bestseller yazarların başında gelen Harper Lee’nin “Bülbülü Öldürmek” isimli kitabı çekerken, onu Margaret Atwood’un distopik romanı “Damızlık Kızın Öyküsü” takip ediyor. “Jane Eyre” ın yazarı Charlotte Brontë üçüncü sırada kendine yer bulurken, fantastik dünyanın kraliçesi J.K Rowling ise “Harry Potter” serisiyle 4. sırada yer almış. 5. sırada ise Brontë kardeşlerden Emily Brontë “Uğultulu Tepeleri” ile yer bulmuştur.

1) Harper Lee – Bülbülü Öldürmek

Harper-Lee-Bulbulu-oldurmek

“Onunla ilgili gerçeği görmeni istiyordum, gerçek cesaretin ne olduğunu görmeni istiyordum, gerçek cesaretin eli tüfekli bir adamla ilgili olmadığını. Daha başlamadan yenildiğini bile bile başlamak ve her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar devam etmek olduğunu. Nadiren de olsa bazen kazanırsın.”

2) Margaret Atwood – Damızlık Kızın Öyküsü

Margaret-Atwood-Damizlik-Kizin-oykusu

“İnsanoğlu her şeye alışır, derdi annem. Yerini dolduracak birkaç şey bulduğu sürece, insanların nelere alışabildikleri gerçekten şaşırtıcı.”

3) Charlotte Brontë – Jane Eyre

Charlotte-Brontë-Jane-Eyre

“Sanki sol kaburgamın altında bir yerde bir ip varmış da bu ip, senin sol kaburgana sımsıkı bir kördüğümle bağlanmış. Öyle sanıyorum ki aramıza dağlar, denizler girerse bizi birbirimize bağlayan bu ip kopacak. O zaman da için için kanlarım akacakmış gibi bir kuruntuya kapılıyorum.”

4) J.K. Rowling – Harry Potter Serisi

J.K.-Rowling-Harry-Potter-Serisi

“Dumbledore: Ölülere acıma, Harry. Yaşayanlara acı, her şeyden çok da, sevgisiz yaşayanlara…” Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

5) Emily Brontë – Uğultulu Tepeler

Emily-Brontë-Uğultulu-Tepeler

“Seni benim öldürdüğümü söyledin! Yapış yakama o zaman! Kurbanlar katillerinin yapışırlar yakalarına. İnanıyorum ki, biliyorum ki hayaletler var yeryüzünde. Hep benimle ol! Hangi şekle istersen gir. Yeter ki, seni bulamayacağım dipsiz bir boşlukta bırakma beni.”

6) Jane Austen – Gurur ve Önyargı

Jane-Austen-Gurur-ve-Onyargi

“Geçmişin sadece hatırlamaktan zevk aldığınız kadarını düşünün…”

7) Daphne du Maurier – Rebecca

Daphne-du-Maurier-Rebecca

“Dün gece tekrar Manderley’e gittiğimi hayal ettim.”

8) Louisa May Alcott – Küçük Kadınlar

Louisa-May-Alcott-Küçük-Kadınlar

“…ama ellerim bomboş… (elini tutarak) – artık değil”

9) Donna Tartt – Gizli Tarih

Donna-Tartt-Gizli-Tarih

“On gün sonra karlar eriyip onu bulduklarında, eyalet polisi, FBI ve arama çalışmalarına katılan diğerleri, şaşkınlıkla aslında günlerdir onun karlar altındaki cesedi üzerinde gezinip durduklarını fark ettiler. Sorumluluğunun bir kısmı bana ait olan bir olayın böylesine büyük gürültü kopardığına inanmak çok güçtü.”

10) Dodie Smith – I Capture the Castle

Dodie-Smith-i-Capture-the-Castle

“Ona korkunç derecede iyi olmak istiyorum”

11) Sylvia Plath – Sırça Fanus

Sylvia-Plath-Sirca-Fanus

“Bir erkeğin evlenmeden önce bir kadına verdiği tüm güllere, öpücüklere ve akşam yemeklerine karşın, gizliden gizliye istediği tek şey, evlilik işlemleri biter bitmez kadının mutfak paspası gibi ayaklarının altına serilmesiydi.”

12) Toni Morrison – Sevilen

Toni-Morrison-Sevilen

“Bir bebek gibi sallanabilen bir yalnızlık var. Kollar kavuşmuş, dizler karna çekilmiş; bir gemininkine benzemeyen bu devinimi sürdürmek, sürdürmek sallayanı yatıştırır, denetler. Bu, içedönük bir yalnızlık – insanı bir deri gibi, sımsıkı saran türden. Bir de, dolaşıp duran bir yalnızlık var. Hiçbir sallama onu yatıştıramaz. O canlıdır, dik başlıdır. Kuru, yayılan bir şeydir; insana kendi ayak seslerini çok uzaklardan geliyormuş gibi hissettirir.”

13) Margaret Mitchell – Rüzgar Gibi Geçti

Margaret-Mitchell-Rüzgar-Gibi-Geçti

“Scarlett: Çok üzgünüm, her şey için özür dilerim.  Rhett: Sevgilim, daha bir çocuksun.  “Özür dilerim” demekle, geçmişin düzeltilebileceğini mi sanıyorsun?”

14) Lionel Shriver – Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Lionel-Shriver-Kevin-Hakkinda-Konusmaliyiz

“Sevgili Franklin, Bu öğleden sonra neden tek bir önemsiz olay yüzünden sana yazma ihtiyacı duydum, emin değilim. Ama ayrıldığımızdan beri en çok özlediğim şey, eve gelip gündüz yaşadığım hikâye türünden tuhaflıkları anlatmak galiba…”

 15) Audrey Niffenegger – Zaman Yolcusunun Karısı

Audrey-Niffenegger-Zaman-Yolcusunun-Karisi

“Benim durumunun asıl inanılmaz yanı, aslında gerçek olmam. Bu gelip gitmelerin, yer değiştirmelerin bir mantığı,bir kuralı var mı? Yerinden kımıldamamanın, her anı şimdiki zamanla doldurmanın bir kuralı var mı?”

16) George Eliot – Middlemarch

George-Eliot-Middlemarch

“Her limit yanı sıra bir sonun başlangıcıdır.”

17) Maya Angelou – Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim

Maya-Angelou-Kafesteki-Kus-Neden-sakir-Bilirim

“Kuş, cevabı olduğu için değil, şarkısı olduğu için öter….”

18) Doris Lessing – Altın Defter

Doris-Lessing-Altin-Defter

“Kadınlar korkaktır, çünkü uzun zamandır birer köle gibi yaşamaktadırlar. Sevdiği adamla birlikteyken düşüncelerini, duygularını ve deneyimlerini savunmaya hazır kadın sayısı hala çok azdır.”

19) Alice Walker – Renklerden Moru

Alice-Walker-Renklerden-Moru

“Zaman yavaş hareket, ama çabuk geçer.”

20) Marilyn French – Kadınlara Mahsus

Marilyn-French-Kadinlara-Mahsus

“Tüm bildiğim kadınlar küçük haydutlar gibi hissediyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.