Kağıdın Her Haliyle Tasarım!

Rus kökenli Yulia Brodskaya, tasarımlarında kağıdı zemin olarak kullanmak yerine birçok defa katlayarak oluşturduğu şekillerle görsel zenginlikler yakalayan bir isim.

2004’de Moskova’dan İngiltere’ye taşınan grafik tasarımcı ve illüstrasyon sanatçısı, Hertfordshire Üniversitesi’nde Grafik İletişimi bölümünde yüksek lisansını tamamlamış. Kendine has tekniği ile sanatını icra eden sanatçı, malzeme olarak sadece kağıt ve yapışkan kullanıyor.

Her grafik tasarımcı ve illüstratörün hayatının bir parçası olan kağıtlara olan bu bakış açısını, kitaplara olan ilgisinden yakalayabilmiş. Kağıt onun için çizimler yaptığı bir zeminden çok; kesip, büküp, parçaladığı bir malzeme olmaya başlamış.

 “Kağıtlar beni her zaman kendine çekmiştir. Kağıtla çalışmak için daha önceleri çok çeşitli yollar ve teknikler denedim. Sonunda bana uyan yolu bulduğuma inanıyorum. Kağıdın üzerine bir şeyler çizmek yerine, artık onunla resimler çiziyorum”

Tutkuyla bağlandığı bu teknik, ona uzun vadede birçok iş kapısını açmış. Öyle ki, 2009 yılında Creative Review dergisi tarafından çıkış yapan yıldız ödülüne layık görülmüş. Böylece seminerlerde ve konferanslarda bu sıra dışı tekniğini insanlarla paylaşıp, daha birçok büyük firma ile çalışma fırsatı yakalayabilmiş.

Aralarında Oprah Winfrey, Ferrero, Hermes, San Francisco Modern Sanat Müzesi ve daha birçok özel koleksiyoncu sanatçının çalışmalarını satın alanlar arasında. Sanatçının sitesinde güncel olarak yayınladığı çalışmalarına ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.