Kalabalıktan Sıkılanlara: Kedilerin Hakim Olduğu Ada ‘Aoshima’

Şehir hayatının bitmek tükenmek bilmeyen gürültüsünden, koşturmasından ve insan kalabalığından sıkıldığımız; yazın iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde hepimiz ‘ufak bir kaçamak’ yapsak, ‘şöyle bir tatile çıksak’ cümlelerini kuruyoruz. Kimimiz bol eğlenceli yerlerin hayalini kurarken kimimiz de ‘sakin, sessiz bir yer olsun bana yeter’ düşüncesindeyiz. 

Yalnız kalıp kafa dinlemek isteyen ve kedileri seven biriyseniz işte size içinizi açacak bir ada sunuyoruz: ‘Kedi Adası / Aoshima’. Japonya‘da yer alan ve Kedi Adası olarak da bilinen Aoshima, insan nüfusunun yaklaşık 6 katına ulaşan kedi sayısıyla dünyadaki en ilginç yerleşim yerlerinden biri olmayı başarıyor. Ada sakinlerinin fareleri yakalamaları için getirdikleri kediler zamanla üremeye başlayınca ve bu üreme durdurulmayınca ada ‘kedi adası’na dönüştü. Son verilere göre sadece 22 kişinin yaşadığı adada 120 den fazla kedi bulunuyor.

 

Yemek artıklarıyla ve yerel bitkilerle beslenen kediler, adayı son derece ilginç ve huzurlu kılıyor. Adada herhangi bir mağaza ya da otel bulunmaması da bu huzuru destekliyor tabii. Fakat mağaza ve otel bulunmaması adanın ziyaretçisi olmadığı anlamına gelmiyor hatta adaya ziyaretçi akını yaşanıyor. Ülkenin her yerinden turist akın eden adaya, düzenlenen feribot seferleriyle ulaşım sağlanıyor.

 

Turist sayısının gün be gün artmasına rağmen ada nüfusunda bir değişiklik yaşanmıyor. Yani ada hala huzurlu ve sakin. ‘Ben bu adaya giderim’, ‘kedileri çok seviyorum’ diyorsanız kapıları sonuna kadar açık fakat tek bir şartla: Adaya köpek getirilmesi yasak. Yüzden fazla kedinin yaşadığı bir ada için de son derece mantıklı bir karar olabilir.

Yazın kendini gösterdiği şu günlerde iş, okul ya da hayatınızda bilumum stres yaratan etkenleri bir kenara bırakıp güzel hayaller kurmanıza yardım edecek bu sevimli fotoğraflarla sizi baş başa bırakıyoruz…

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.