Kalem Ucundan Minyatür Heykeller!

Mardin’de yaşayan 19 yaşındaki Ramazan Bala, kurşun kalem uçlarından minyatür heykeller oluşturuyor.

Kırılgan olma özelliğiyle bilinen kurşun kalem uçları, Bala tarafından sanat eseri haline getiriliyor. Hayvanlardan dünyadaki önemli simgelere kadar pek çok figürü kalem uçlarına işleyen Bala, ilgiyle karşılanan minyatür heykeller tasarlıyor.

Minyatür heykeller için yalnızca kalem ve neşter kullanan sanatçı, çabuk kırılan kalem uçlarına büyük bir sabırla emek vererek eserler üretiyor. Şimdiye kadar 100’den fazla tasarıma imza atan Bala, yaptığı minyatür heykelleri satarak kendine ek gelir sağlıyor. Yapımı 2 saat ile birkaç hafta arasında değişen heykeller için Bala, çalıştığı marketin kasiyer masasını atölye olarak kullanıyor.

Kalem uçlarından heykeller yapan Ramazan Bala, sanatına nasıl başladığını, ne kadar zamanını aldığını sorduğumuzda şöyle cevaplıyor:

“Nasıl başladığımı şöyle anlatayım; küçüklükten beri dünyaya farklı bakıyordum, şimdi de öyle. Estetiği olan her şey dikkatimi cezbediyor. Ona bakış açım benden bir parçaymış hissi uyandırıyor. Lise dönemlerimin son yıllarında artık benim bir parçam olan bu sanatı tahta tebeşirinden esinlendim. Tahta tebeşiriyle bir şeyler karalarken çok rahat bir şekilde eridiğini fark etmem bende tebeşire olan ilgimi arttırdı ve bu tebeşire nasıl şekil verebilirim derken kendi aletlerimi yapmaya başladım ve yavaş yavaş küçük figürler işleyerek birkaç ay devam ettim. Sonradan tebeşirin yumuşak olmasının onu zayıf kıldığını fark ettim. Bu yüzden bazı çalışmalarım daha yarısına gelmeden heba oluyordu, tabii harcadığım saatler de. Ve sonra daha sağlam ama rahat işlenebilecek bir malzeme aradım, en uygunu kalemdi. Arkadaşımın elindeki kalemlerin grafit kısmının büyük ve kullanışlı olduğunu fark ettiğimde kafamda bir ışık yanmıştı. Ondaki kalemleri alıp birkaç çalışma yaptım. İstediğim yapıyı ve malzemeyi bulmuştum. Sanki kalemi ben icat etmiş gibi sevinmiştim.”

Bala, sanatının gelişim sürecini ve gelecekteki hedeflerini ise şu sözlerle anlatıyor: “Hazırladığım minyatür kalem ucu heykel çalışmalarımı sosyal medyada paylaşmıştım. Resim hocamız (Yakup bulut) yaptığım çalışmaları incelediğinde estetikliğine hayran kalmıştı. Hafta içi okula gittiğimde hocam beni yanına çağırmıştı ve heykelleri nasıl yaptığımı sormuştu. Ben de tüm süreci anlatmıştım ve beni o zaman keşfetmişti. Ardından hocamın sergi açmamı tavsiye etmesi ve beni tanıtmak istemesi üzerine okul müdürümün yardımıyla bulunduğum şehrin üniversitesinde 6 ay sonrası için randevu ayarladık. Kalem çalışmalarımı geliştirebileceğimi biliyordum ve olağanüstü çalışmalar hazırlamaya başlamıştım. Uzun bir sürece girdiğimi fark ettim. Yaptığım çalışmalar, figürlerine bağlı olarak bazen saatler alırken bazende günlerimi haftalarımı alıyordu. En uzun çalışmam ise alfabemiz oldu, 1 hafta sürmüştü. Saatler süren diğer çalışmalarımla, (günlük hayatta karşılaştığımız nesne ve objeleri işleyerek) 4.5 ay geçirdim. En ince ayrıntılarına kadar işlediğim çalışmalarım ‘kuyu, minare, Pisa Kulesi, Galata Kulesi ve Eyfel Kulesi’ oldu. Her biri için özenle çalışılmış sadece gretuar bıçağı kullanarak bazen de maket bıçağından yardım alarak 4.5 ayda 56 eser çıkardım. Eklemediğim daha bir çok çalışmam var, hediye ettiğim için onları koleksiyonuma eklemiyorum. Ayrıca yaptığım sergide büyüteç bulundurmayı da unutmamıştım, bazı ziyaretçiler çıplak gözle kalemin ucundaki heykelleri seçemiyorlardı. Hem canlı görüyorlardı hem de büyütülmüş hallerini basılmış resimlerde görebilme imkanına sahiptiler. Yaptığım minyatür heykel sanatını geliştirerek daha çok insanın görebilmesini istiyorum. insanlara yeni bir estetik bakış açısı kazandırmayı planlıyorum ve şu an yeni sergiler için destek bekliyorum.

Yaptığım sanat beni mutlu ediyor. Sürekli yeni çalışmalar yaparak hem kendimi hem de zihnimi dinlendiriyorum. Sanatımı daha büyük kitlelere ulaştırmayı arzuluyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.