Kamp Yapmak İsteyenlere Ufak Tüyolar

Şehir hengamesinden, gürültüsünden kaçmanın en güzel yoludur kampçılık. Sınırları olmayan doğada bulunmanın keyfi kolay bulunmayacak cinstendir.

Ancak bu işin göründüğü kadar kolay olmadığını da belirtmekte fayda var.

Kamp-Yapmak-İsteyenlere-Ufak-Tuyolar-1

Şehir hayatının bizlere sağladığı türlü kolaylıklar ormanda bulunmayacaktır. Ancak ne kadar zor olsa da kamp hayatının yazısız kurallarını dikkate alan herkes, doğa ile uyum sağlamakta zorlanmayarak kampta kendilerini evlerinde hissederler.

Birkaç küçük tüyo vermek gerekirse; kamp öncesi iyi bir hazırlık her şeyin güzel başlaması için olmazsa olmazdır.

Kamp-Yapmak-İsteyenlere-Ufak-Tuyolar-2

Kamp kuracağınız yerin gündüzden belirlenmesi önemlidir, karanlık bastırdıktan sonra her şey daha zor olacaktır.

Kamp yapılacak yerin içme suyuna uzaklığının doğru ayarlanması önemlidir, kaynağa gece gündüz ulaşabilecek bir mesafede olmakta fayda vardır. Ancak akarsular gibi hareketli sular, karanlıkta kampçılar için oldukça önemli olan duyma yetisini azaltacaktır. Su kaynağına gelebilecek orman sakinlerini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Çadırınızı kurduğunuz alanın çukurda olmamasına dikkat edilmelidir, beklenmedik yağmur, taşkın gibi durumlarda sularla boğuşmak istemeyiz.

Kamp-Yapmak-İsteyenlere-Ufak-Tuyolar-3

Ateş yakılırken çok dikkatli olunmalı, kesinlikle güvenli olduğuna karar verilip yakılmalıdır. Çevreye sıçramamasına dikkat edilmelidir, bir doğa katliamına yol açmak istemeyiz. Aynı şekilde çadır da ateşten güvenli uzaklıkta kurulmalıdır.

Yanınızda getireceğiniz yiyecekleri kesinlikle açıkta bırakmamak gerekiyor, aynı şekilde artıkları da çevrede bırakmamak önemli, doğayı paylaştığımız dostlar için ilgi çekici olabilir ve gece ziyaretinize gelebilirler.

Çadır direk ağaç altlarına kurulmamalıdır, ağaç dalları, parçaları üzerimize düşebilir ayrıca sivri ve tek ağaçlar yıldırımı çekebilirler.  

Kamp-Yapmak-İsteyenlere-Ufak-Tuyolar-4

Durgun su kaynakları bazı zamanlarda sineklerin, haşerelerin yaşam alanları olabilirler. Sivrisineklerle uğraşmak kampı zehir edebilir, böyle zamanlarda çadırınızı buralardan uzakta kurmanız doğru olacaktır.

Uçurumlu morfolojilerin çoğu zaman güzel manzaraları vardır, manzaraya karşı uyanmak kulağa hoş geliyor ancak yine de çadırınızı biraz uzakta kurmakta fayda var, zira uyku sersemliği ile karanlıkta istenmeyen kazalar yaşanabilir.

Çadırlar spesifik olanlar haricinde, soğuktan korumak için veya izolasyon için tasarlanmamışlardır. Bu nedenle tulum seçimi oldukça önemlidir.

İlk yardım malzemeleriniz, ateş kaynağınız mutlaka çantanızın bir köşesinde olmalı.

Yola çıkmadan evvel bloglara göz atıp zihninize küçük notlar kazıyabilirsiniz, önyargılarınızla vedalaşmanız oldukça önemlidir. Yanınıza gerektiğinden fazla eşya almayın neticede onları siz taşıyorsunuz. Zamana bağlı kalmayın, programınızı değiştirmekten çekinmeyin, sizin kararınız, vaktiniz.

Ve tabi ki en önemlisi de siz…  İşler istediğiniz gibi gitmeyebilir, paranız bitebilir, beklemediğiniz aksilikler çıkabilir. Korkabilirsiniz, bir dolu şeyi yapmaktan çekinebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen tereddüt etmeyin ve girişin, her şeyin yoluna girmemesi için hiçbir neden yok.

Tüm bunların yanında doğanın bir misafiri olduğumuzu unutmadan faaliyet planlarımızı yapmalıyız. Kamp sürecince konforumuz ne kadar önemliyse doğaya olan saygımızda en az o kadar önemlidir.

Bu gibi ufak bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, kamp tam da hayal edildiği gibi geçecektir. Zira doğa insana her zaman kucak açacaktır.

2 Yorumlar

 1. Avatar

  Tuncay

  12 Mayıs 2016 en 10:19

  Açıklama cesaret verici teşekkürler

 2. Avatar

  Özgün

  21 Mayıs 2016 en 20:53

  Sinoplu olarak şimdi orada bunu yapmak vardı..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.