Kapalı Gişe Oynayan Don Pasquale Operası Yeniden Sahnelenecek

Donizetti’nin çoşkulu, hayat dolu melodileri ve Michele Accursi’nin librettosuyla Don Pasquale Operası, şubatta İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

Kadıköy Süreyya Operası’nın 2008’deki açılışı “Don Pasquale” operasıyla yapılarak, İstanbul Anadolu yakasındaki ilk opera temsili gerçekleştirilmişti. Sahnelendiği illerde, kapalı gişe oynayan Don Pasquale, Türk opera tarihinde bu özelliğiyle ayrı bir bir değer taşıyor.

Operanın konusu ise şöyle: Genç Ernesto, alımlı Norina’ya aşıktır ve zengin amcasının kendisi için “daha uygun” gördüğü kadınla evlenmeyi kabul etmez. Bu sırada Don Pasquale, doktoru ve yakın dostu Malatesta’dan kendisine evlenebileceği bir kız bulmasını ister ve o da kendisine kız kardeşi, namuslu Sofronia’yı önerir. Aslında amacı yaşlı adamı kandırıp, Ernesto’nun Norina’yla evlenmesini sağlamaktır. Yaşlı adam Sofronia’yla evlenmeyi kabul eder. Malatesta Norina’yı, kız kardeşi Sofronia olarak tanıtır ve sahte bir noter önünde sahte bir nikah kıyarlar. Nikahtan sonra Norina birden bire değişir ve Pasquale’nin hayatını altüst eder.

Don Pasquale Operası, 14-15-18-19-21-22 Şubat 2020 tarihlerinde sahnelenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.