Kaplumbağalara Tutunarak Yüzebileceğiniz Bir Mahalle: DALYAN

Çizgi filmlerde gördüğümüz ve bizi her zaman heyecanlandırıp ah keşke dedirten; kaplumbağaya tutunarak mavinin derinliklerine dalma hissi, işte bu histen fazlasını yaşatan caretta carettalarla yan yana yüzebileceğiniz bir yer ‘’DALYAN’’

dalyan (2)

dalyan (11)

Bir mahalle düşünün, neler olsun isterdiniz bu mahallede? Dört kilometreye yakın uzunluğu olan sadece kumlarla kaplı bir sahile (İztuzu Sahili), caretta carettaların yumurtalarını bırakmasını ve binlerce yavru caretta carettanın ilk yüzme deneyimlerini izlemeyi, Likya döneminden kalma Kaya Mezarlarına karşı bir şeyler içmeyi, Kaounos Antik Kenti’ni gezerken tiyatroda şarkı fısıldamayı, Karia yolunda yürürken kekik toplayıp oğlakları sevmeyi, sazlıklar arasında tekne ile yolculuk ederken çeşitli su kuşlarının, otlayan koyunların fotoğraflarını çekmeyi, güzelleşmek için güzellik merkezleri yerine çamurun eşsiz dokunuşunu hissetmeyi, mavi yengeçlerin kıskancına takılmayı, yüksek bir yere çıkararak nehrin yeşilinin, sazlıkların sarımtırağının, kumsalın parlaklığının, denizin mavisinin aynı anda size sunduğu renk şölenini izlemeyi, güneşin son çırpınışlarında kızıllığının denize serilmesini izlemek ister miydiniz? İşte tüm bu güzellikleri yaşamak için ‘Dalyan’ sizin için doğru adres.

dalyan (3)

dalyan (12)

Muğla ili Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi’nde dolaşırken kediler için yapılmış küçük şirin barınaklar da mutlaka dikkatinizi çekecektir. Sokak köpekleri yanınıza doğru koştuklarında ayaklarınıza dolanacak ve istedikleri tek şeyin biraz sevgi olduğunu bileceksiniz. Üstelik biraz sevgi karşılığında kaldığınız yere kadar size eşlik edeceklerinden emin olabilirsiniz. Doğanın verdiği lütuflar, tarih boyunca yaşamış toplumların kalıntılarının yanında buradaki insanların hayvanlara olan sevgisi sizi buraya âşık edecektir.

dalyan (13)

dalyan (14)

Ve tabii ki bölgenin tarihi dokusu da…

dalyan (4)

dalyan (5)

Likya Kral Mezarları

dalyan (6)

İztuzu Plajı

dalyan (7)

dalyan (8)

Kaunos Antik Kenti

dalyan (9)

Kaunos Antik Kenti

Muğla’ya yolunuz düşerse, Dalyan Mahallesi’ne uğramadan geçmeyin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.