Sıradanlığın Tutkuyla Perçemlendiği Öyküler: ‘Kaplumbağaların Ölümü’ Kitabı Raflardaki Yerini Aldı!

Fatma Nur Kaptanoğlu’nun ilk öykü kitabı ‘Kaplumbağaların Ölümü’, günlük yaşantının içinden 6 öyküyü içeriyor.

, Tutkuyu yüksek duygularda aramayan yazar Fatma Nur Kaptanoğlu; sabah uyandığımızda, yanı başımızda olup biten sıradanlığı, tutkuyla perçemleyip öyküleştiriyor. Soğuk sodaya sıkılan limonun çekirdeğinin sodaya düşmemesi için gösterilen dokunuş duyarlılığı, bekleme odasındaki meraklı gözlerin hapsindeyken deri koltukların gıcırtısı, takma dişlere takılan gül lokumunun yaşlılıkla cebelleşmesi, kavurucu yaz sıcaklarında ıslak lastik terliklerin ayak uçlarından bedene yayılan anlık serintisi gibi…


‘Kaplumbağaların Ölümü’ kitabı; yaşıyor olmanın, gezegen kadar ağır, kaplumbağalar kadar hafif, mikro çekim öykülerinden oluşuyor. Öyküler ise şöyle: Perde, Kaplumbağaların Ölümü, Sevgili Z.’nin Sayıları, Hop Kuşu, Yaz Ortasına Bir Güzelleme, Adım Adım Leyla Çıkmazı.

‘Kaplumbağaların Ölümü’ Raskol’un Baltası Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

“Karnımda bir gıdıklanma. Parmaklarımın tişörtümün altına girmek için gösterdiği çabalar sonuçsuz. Şort lastiğim gevşek. Hem de o kadar gevşek ki içine üç tane daha ben sığar. Üç tane daha ben düşünüyorum. Kendinin zalimi üç tane daha ben. İyi ki şortlarımı dolduracak benler yok. İyi ki parmaklarım şort lastiğimin gevşekliğiyle oynamayı bırakıyor. Oynamayı bıraktığı gibi şortumun içinde dolanma isteğini de. Temas istemiyorum. Kendimi istemiyorum. Üç tane daha olsam, yine istemeyeceğim.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.