Kar İle Sanat Yapmak | Simon Beck

Beni sorarsan

Kış işte
Kalbin elem günleri geldi
Dünya evlere çekildi, içlere
Sarı yaseminle gül arasında
Dağların mor baharıyla
Sis arasında
Denizle göl arasında
Yanımda kediler, kuşlar
Fikrimde dolaşıyorum…
– Gülten Akın –

Gökyüzünden inen her kar taneciği beyaza boyarken şehirleri; bir fincan kahve, bir kitap ve sıcak bir yuva olacak en yakın dostlarımız. Saf güzelliğe gömeceğiz kendimizi; uçsuz bucaksız beyazlığın saflığına. Evlerin çatılarından, ağaç dallarından veya caddelerden bizi selamlayacak beyaz örtü. Belki de semadan yeryüzüne düşen kar kristallerini izlerken pencereden, dalacağız uzaklara; bazen gülümseten, bazen gözleri dolduran anılardan anılara koşacağız. Ama en azından kırmızı atkılı bir kardan adam yapmak için seveceğiz her zerresini karın.

Biz kardan adamımızla mutlu oladuralım: Sanatçı Simon Beck kar ile sanat yapıyor. Beck’in kar ayakkabıları ile karda yürüyerek yarattığı matematiksel modellerin olağanüstü bir güzelliği var. Her bir çalışma ortalama olarak 11 saat gerektiriyor ve 100m x 100m’lik bir alan gerektiriyor. Ayrıca bu eserlerden birini ortaya çıkarmak için Simon Beck kar üzerinde ortalama 40 kilometre yürümek zorunda. Yaptığı her modeli fotoğraflayan sanatçı; geçimini bu fotoğrafları satarak elde ediyor.

Beyaz ipek gibi yağdı kar
Bir kız kardan hafif yüreğiyle
Geçip gitti güvercinleri anımsatarak.

– Ataol Behramoğlu –

Kar yağmaya devam ederken şehirlere, Simon Beck’in eserlerinden seçtiğimiz örnekleri görmek için aşağıdan devam edebilirsiniz.

 

 

 

 

Bünyamin Özcan

Pamukkale Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, İngilizce Öğretmeni. Edebiyat seven, fotoğraf çeken, doğa ile içi çe olmayı seven bir Sanat Karavanı yazarı. Amatör olarak tiyatro ve pantomim ile uğraşmışlığı var. Dolayısıyla tiyatro oyunları izleyip, eleştirmeyi sever. Hayatın anlamını kitaplarda aramaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.