Kar Üstünde Kargalar Var!

Kuşlar vardır, cana benzer havalarda;
Soğuksa kar, baharsa yaprak;
Bir başına büyür toprakta ömrümüz,
Güneşle yeşil elleriyle çıplak;

-Can Yücel-

 

Bu yıl hepimiz soğuğa ve kara doyduk. Ancak büyük üstat Can Yücel’in de dediği gibi “soğuksa kar, baharsa yaprak” olacak elbette. Beyaz örtü acısıyla tatlısıyla anılar bıraktı ardında. Kardan adamlarımız ile birlikte çekilmiş kare kare fotoğraflarımız oldu. Güncelerimize dostlarla yapılan kartopu savaşlarımız not edildi. Yuvalarımızda küçüklerin buz tutan elleri ayakları ısıtıldı. Bütün varlığımızla hissettik kar taneciklerinin yanaklarımıza dokunuşunu.

Kışa dair en güzel fotoğraflardan biri Amerika’nın Oregon Eyaleti’nin Portland kentinden geldi. Bahsi geçen bu fotoğrafı Portland polis bürosundan olay yeri inceleme uzmanı memur, Walker Berg çekti. Karlı bir akşam Portland Adalet Merkezi’nin 12. katından dışarı bakan Berg, kalın bir kar tabakasıyla kaplanmış ağaç dallarını gördü. Ancak kalın beyaz örtünün üzerinde başka bir katman daha vardı. İkinci katman ağaç dallarına konan binlerce kara kargadan oluşuyordu. Ürpertici bir şekilde sokak lambaları tarafından aydınlatılan bu manzarayı ölümsüzleştirmek isteyen Berg, hemen kamerasına sarılarak harika birkaç kare yakalamayı başardı.

Öyleyse gelecek günlerimizin kar gibi beyaz ve bomboş olan sayfalarını doldurmak için siz değerli okuyucularımızı birkaç mısra ve Walter Berg’in fotoğrafı ile başbaşa bırakıyoruz.

Kar yağıyor dışarda
Sokak lambasına düşüyor
Ve serçeler
üşüyor

Kenarları hafifçe yanmış
Sayfalarına kan
sıçramış
bir kitapta
Nâzım hikmet
Okuyorum.

Dışarda kar yağıyor
Ve dağ lokantasına
Gidiyor
zengin
kasabalılar.

Kar yağıyor dışarda
Mektubun yeni gelmiş
İstanbul
kokuyor.

Dışarda kar yağıyor
Seni seviyorum…

-Behçet Aysan-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.