KARA HAFTA İSTANBUL

Agatha Christie’nin doğumunun 125. Yılı dolayısı ile 22-24 Ekim tarihleri arasında “Kara Hafta İstanbul”  adı altında Pera Palace Hotel’de bir etkinlik düzenlenecek. Türkiye’de ilk defa yapılacak olan bu etkinlikte, Türk ve dünya polisiye yazarlarından pek çoğu imza günleri ve paneller düzenleyecek.

kara-hafta-istanbul (1)

Dedektif Hercule Poirot karakterinin yaratıcısı olan Christie, polisiye roman türünün en büyük ustalarından biri olarak anılmaktadır. Ayrıca “Mary Westmacott” takma adı ile aşk romanları da yazmıştır. Yazdığı seksene yakın dedektif romanının otuz üç tanesinde Hercule Poirot karakterini kullanmıştır. Bu karakter, okurlar tarafından da o kadar tutulmuş ve benimsenmiştir ki, ölüm ilanı verilen tek hayali kahraman olarak literatüre geçmiştir.  Şöyle küçük bir detay da var ki, söz konusu ölüm ilanı NewYork Times’da çıkmıştır.

kara-hafta-istanbul (1)

Festival kapsamında Agatha Christie’nin torunu Matthew Prichard da etkinliklerde boy gösterecek. İngiltere’den Alexander McCal Smith, İtalya’dan Roberto Constantini, Amerika’dan Leslie Klinger, Türkiye’den ise Ahmet Ümit, Celil Oker, gibi isimlerin de katılacağı bu festivalin komite başkanlığını ise duayen Doğan Hızlan yapacak. Festival programına gelecek olursak pek çok konuda paneller gerçekleştirilecek ve festivalin son günü yani 24 Ekim tarihinde Beyoğlu’nun kitapçılarında Kara Hafta Yazarları bizleri imza vermek için bekliyor olacak.

kara-hafta-istanbul (2)

22 Ekim’de etkinlikte görüşmek dileği ile…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.