Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi

HİŞŞT OTURUN YERİNİZE FİLİ VE LUFİ İLE OYUN BAŞLIYOR!

“Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi” Yiğit Sertdemir’in yazıp Yaman Ömer Erzurumlu ile birlikte yönettiği, ‘Altıdan Sonra Tiyatro’ oluşumuyla Kumbaracı50’de sahnelenen bir oyun. Oyunun karabahtlı kardeşleri, Yiğit Sertdemir ve Aslı Can Kortan. Sahnede kuklalar ve orkestra eşlik ediyor oyunculara. Böylece bitmesi istenmeyen, neşeli bir gösteri çıkıyor ortaya.

Tek perdeden oluşan ve 75 dakika süren oyunda, Fili ve Lufi isimli “üç yumurta” ikizi kimsesiz, talihsiz ve karabahtlı kardeşler, büyütüldükleri sirkte birbirlerine benzemedikleri için tüm çabalarına rağmen bir türlü tutunamamalarını ve yaşadıkları trajikomik olayları eğlenceli ve masalsı bir şekilde sunuyorlar seyirciye. Oyun adeta, büyüklere masal konseptinde.

Karabahtli-Kardeslerin-Bitmeyen-Sen-Gosterisi-1

Kardeşler, “hişşt otur yerine” ile başlayıp “hişşt defol evine” ile bitiyor oyunu. Günlük yaşamda, böyle bir seslenişle karşılaşmak sinir bozucu olarak nitelendirilecek de olsa, kardeşler öyle sevimli, öyle tatlılar ki seyirci asla bundan rahatsızlık duymuyor.

Karabahtli-Kardeslerin-Bitmeyen-Sen-Gosterisi-2

“Gösteri hayatlarıydı, sonunda hayatlarını gösteri yapmaya karar verdiler.”

Oyunda; grotesk, komik ve sevimli bir anlatım hakim. Sahne dekoru, gösterişsiz ve yalın olmasına karşın ışık efektleri ve orkestrayla süslenmiş.
Olay örgüsü, talihsiz kardeşlerin doğumuyla başlıyor. Kuklalar, Fili ve Lufi olmuş doğmaya karar veriyorlar. Devamında sirkte geçirdikleri kimsesiz ve tutunamayan hayatlarını izliyoruz. Sirkten dışarıya adımını atmamış, kulenin tepesinden dışarıdaki dünyayı gözleyen talihsiz kardeşlerin umutsuzluğuna tanık oluyoruz oyun süresince. Sahnelerde tutunamayıp güldüremeyen kardeşler, izleyiciye oldukça keyifli ve neşeli bir atmosfer yaratıyor, güldürmeyi başarıyorlar sonunda. Talihsizliklerinden sıyrılıyorlar böylece.

Karabahtli-Kardeslerin-Bitmeyen-Sen-Gosterisi-3

Oyundaki anlatım ve bazı absürd sözler, zihninize kazınarak günlük yaşamda dilinize dolanabiliyor. Benimkisi, tatlı kardeşlerin tekrar tekrar söylediği şarkısı:

“Bizden bi bok olmaz ikimizden de
Tavşan boku gibiyiz, kokusuz hem de”

Bu sezon izleme fırsatı bulabildiğim oyun 2011 yılından beri sahneleniyor. Eğlenceli ve trajikomik oyunlardan hoşlanıyorsanız yeni sezonda oyunu takip etmenizi ve koşarak izlemeye gitmenizi tavsiye ederim.

Şimdiden keyifli seyirler. Neşeniz bol olsun.

Oyunun tanıtımı ise şöyle:

“Gösteri… Hayatları… Başını hiç hatırlamıyorlardı, sonunu… Şşşşt otur yerine. Bin renk, bir nümayiş, bin ses, bir heyecan… Tanıyın, tanışın. Yanılın, yanaşın…Alemin bir köşesinde, güneşin haftada bir gün doğduğu, gecenin hiç batmadığı, biri birine benzemez birbirine hiç benzemez ‘gösterenler’in dünyasına doğmuş iki karabahtlı kardeşin bitmeyen şen hikayesi.
Bir sandık dolusu düş sonra, her gecenin batıp bir günü doğurduğu bu alemin bir başka köşesinde bulunca kendilerini… Düşünmediler. Taşınmadılar. Hatırladılar.
Gösteri hayatlarıydı. Sonunda hayatlarını gösteri yapmaya karar verdiler.
Bin bir renkli kostümler, türlü tuhaf masklarla, çeşit çeşit kuklalar, şarkılarla danslarla, bir şenlik, iki bahtıkara huzurunuzda… Karabahtlı kardeşlerin bitmeyen şen gösterisi. Tekmili bir arada.

Proje Tasarım: Karabahtlı Kardeşler

Yazan: Yiğit Sertdemir

Yönetenler: Yiğit Sertdemir, Yaman Ömer Erzurumlu

Maske – Kukla – Makyaj Tasarımı: Candan Seda Balaban

Kostüm: Gamze Kuş

Özgün Müzik: Onur Kahraman, Erhan Yürük, Cem Uçan, Büşra Yalçınöz

Işık Tasarımı : Mahmut Özdemir

Afiş Fotoğrafı: Murat Dürüm

Afiş Tasarımı: Muzaffer Malkoç

Fotoğraflar: Ali Güler

Karabahtlı Kardeşler: Aslı Can Kortan, Yiğit Sertdemir”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.