KARAKÖY SOKAKLARI

“Seyahatler çekiyor içim…”

Gitmek, uzaklaşmak, biraz şiir biraz kitap okumak, belki de kendimizden uzaklaşmak… Sırt çantasına ne koyduğunu ve hatta çoğu zaman nereye gittiğini bile umursamadan yola koyulmak istiyor insan. Ancak siz de bu çığlığa cevap veremiyorsanız veya cevap verip İstanbul’a kaçabiliyorsanız Karaköy’e gelin. Biraz sanat, biraz kahve ve çok çeşitli tatlarla Karaköy sokakları sizleri bekliyor.

karakoy-sokak-sanati

İstanbul’un gerçek yüzünü görebildiğimiz, küçük tatlı esnafların hala direndiği, olmazsa olmaz balıkçıların sesleriyle yankılanan Karaköy sokakları trend oldu artık. Her türlü çeşitliliği bulabiliyorsunuz burada. Duvarları dolduran graffitileriyle, bizi sanata doğuran galerileriyle, belki kitap okumak belki sohbet etmek belki de aşık olmak için çeşitli mekanlarıyla eşsiz bir gün geçirebilirsiniz bu sokaklarda.
Bir pazar sabahı uyanıp buraya geldiniz diyelim. Ne yiyeceksiniz? Nerede oturacaksınız?

Nar Dükkan

Nar-Dukkan-karakoy
Önce bir kahvaltı yapmak gerek diye düşündüm. Pazar günü kahvaltısı ile meşhur olan mekanlardan birisi burası. Eğer boş yer bulabilirseniz eşsiz lezzetleri tatmadan, masadaki her şeyi bitirmeden kalkmayın derim. Burada en çok dikkat çeken şey ise alışılmışın dışında olan suyun içindeki nar taneleri. Çok hoş bir görüntü gerçekten. Ayrıca çeşit çeşit aynalar da ilgi çekiyor.

Ops

karakoy-ops
İçki ruhsatını kapmış nadir mekanlardan burası. Her türlü müşterisi olan bir yer; lise öğrencisinden tutun da beyaz yakalara kadar. Arnavut kahvaltısını yaparken değişik tasarımını doyasıya inceleyin.

 Wom

karakoy-wom
İnsana enerji veren bir yer olduğu kesin. Eğer renkler ile aranız iyiyse burası içinizi açacak bir yer. Rengarenk masaları ve sandalyeleri üzerinde ucu gözükmeyen serpme kahvaltısı şiddetle tavsiye ediliyor.

Muhit

karakoy-muhit
Kimse yokken o Karaköy’deydi. Buranın başını o çekiyor. Saygı duyup muhit insanları ile bir kahve içmek çok keyif verici olabilir. Kaptanı o bu sokakların.

Dem Karaköy

dem-karakoy
60 çeşit çay seçeneği ile menüde tercih ederken saatlerinizin geçebileceği bir mekan burası. Karar verdikten sonra ise gelen fincaları da bir o kadar zaman inceleyeceğinize eminim. Ayrıca envai çeşit bu çayları satın alıp keyfi evde de sürdürebilirsiniz.

Karabatak

karabatak-karakoy

Biliyorum siz de bir Paris hayranısınız. Paris sokaklarında kaybolup cafelerinde oturmak istiyorsunuz. Alın size Paris’ten gelme bir cafe. Oradaki gibi sandalyeler karşılıklı değil aynı tarafa bakıyor burada da. Kahvenizi yudumlarken iç dizaynına aşık olabilirsiniz.

Junk

karakoy-junk
Artık kahvaltımızı yaptık; çayımızı, kahvemizi de içtiğimize göre Junk’a gidebiliriz. Burası bir vintage store. İçinde kaybolmanıza izin var merak etmeyin. Eğer sizi biri çıkmaya zorlamazsa bütün gün burada kalabilirsiniz.
Karaköy’ü Karaköy yapan bir diğer unsur da galeriler. Eğer zamanınız varsa buradaki sergilerde kendinize bir doz sanat alın derim. Salt Galata, Galeri Mânâ, İlmisimya, artSümer, BAS ve daha niceleri burada bulunuyor. Bunların pek çoğunda daha toy olan sanatçıların eserlerini de görmek mümkün. Ayrıca tabiki çok değerli koleksiyonları da sanatseverlere sunuyorlar.
Bazen aradığımız şey çok yakınımızda olabiliyor. Gelin Karaköy’e eminim ki siz de burada aradığınız bazı şeyleri bulabileceksiniz. Kahve için, alışveriş yapıp kendinizi şımartın ve galerilere de uğramayı unutmayın.

karakoy-sokak-sanati-3

karakoy-sokak-sanati-2

karakoy-sokak-sanati-4
Sanatla kalın.

1 Yorum

  1. Avatar

    Yeliz

    29 Temmuz 2019 en 20:47

    Kepeng ve bir duvarı graffiti yaptırmak istiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.