Karaköy’ün Narin Güzeli İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olmasıyla bilinen İstanbul Modern Sanat Müzesi veya kısaca İstanbul Modern, Karaköy limanında Tophane-i Amire ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi arasında yer almaktadır. Eczacıbaşı ailesinin destekleriyle İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kurulan müze, 11 Aralık 2004’ten bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. İstanbul’da yaşayanlar ve şehir dışı ziyaretçileri için gayet kolay bir ulaşım noktası olan İstanbul Modern Salı-Pazar günleri arası ziyaretçilere açıktır. Uygun giriş ücretleriyle sanatseverlerin yanında olduğunu gösteren müze, İstanbul’a gelen tüm herkesin rotasına ekleyeceği mekânlardan biri olmalıdır.

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (2)

14.İstanbul Bienali kapsamında “Tuzlu Su (5 Eylül-1 Kasım 2015)” ve “Sanatçı ve Zamanı” adlı güncel koleksiyon sergilerini ziyaret edebilirsiniz. Zamansal sıkıntılarımdan dolayı “Sanatçı ve Zamanı” ve çok kısa bir sürede olsa “Tuzlu Su” sergisini gezebilmiş olmanın hüznüyle bu yazımı kaleme almış olsam da, İstanbul Modern gezim sanatla bütünleştiğim ve hayatımda keyif aldığım ender zamanlarımdandı. Sanatçı ve Zamanı adlı koleksiyon sergisinde sanatçıların kendilerini zamansal, mekânsal ve topluma göre nasıl konumlandırdıkları ve kendilerini nasıl adlandırdıkları üzerine odaklanılmış. Sergide zamansal bir süreçte sanat eserleri nasıl yorumlanır, ne gibi fikirsel değişikliklere uğrar, bakış açılarındaki değişim ve dönüşüm nasıl olur gibi temel sorular üzerine ışık tutulmak istenmiş. Geçmişten gelen eserlerin yaşadığımız bu çağda nasıl etkiler yaratır fikriyle gönderme yapılan sergide, Türkiye’nin ender edebiyatçılarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözleri çıkış noktası olarak belirlenmiş. Tanpınar’ın doğa algısı, soyut sanat, kimlik arayışı, feminist yaklaşım, varoluş sorgulaması vb. temalarını bünyesinde harmanlayarak sanatçıların varoluş süreçlerinin ve serüvenlerinin de bir yol haritası çıkarılmış. Başlangıç noktası aldığı Tanpınar’ın sözleriyle zamanın içinde varoluş ve sanatın sonsuz serüvenine odaklanan sergi; Bedri Rahmi Eyüboğlu, Hüseyin Bahri Alptekin, Seçkin Pirim, Taner Ceylan, Olafur Eliasson, Mark Bradford, Bedri Baykam, Ali Alışır ve Handan Börüteçene gibi birçok sanatçının eserine de ev sahipliği yapmaktadır. Koleksiyon sergide karşılaştığım ve yorumlamaktan zevk aldığım birkaç eseri de sizinle paylaşmak istedim. Böylelikle tüm eserleri görebileceğiniz İstanbul Modern’i de aklınıza düşürmüş olmaktan mutluluk duyacağım.

Seçkin Pirim / Derin, 2012

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (3)

Gülay Semercioğlu / Kırmızı Girdap, 2012
karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (4)

Mark Bradford / Korkunç Köpekbalığı, 2011

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (5)

Hüseyin Bahri Alptekin / TREMOR RUMOUR HOOVER, 2001

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (6)

Fahrelnisa Zeid / Cehennemim, 1951

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (7)

Taner Ceylan / 1553, 2012

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (8)

Michelangelo Pistoletto / Paçavraların Venüs’ü, 1967/74

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (9)

Ahmet Alışır / Sanat Mekânlar #16, 2011

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (10)

Olafur Eliasson / Your Solar Nebula, 2015

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (11)

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (12)

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (13)

Anselm Kiefer / Morgantha Plan, 2012

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (14)

Ebru Uygun / İsimsiz, 2011

karakoyun-narin-guzeli-istanbul-modern (15)

İstanbul Modern gezimde beni kırmayarak eşlik eden ve yazımda var olan tüm anları fotoğraflayan Sevgili arkadaşım Emre Keskin’e (https://instagram.com/emrekskn/) çok teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.