Karanlık Dünya’nın Fotoğrafçısı : Antoine D’agata

Bir fotoğrafın ne kadar içinde olabilirsin?

O görüntü ne kadar sen olur?

O oda , o odadaki acı, zevk, duvardaki rutubet, yerdeki soğukluk, yok oluş, kayıp figürler, uyuşmuş bedenler…

Bir görüntü hepsini verebilir mi sana? Üstelik net olmayan bir görüntü.

Sende içindeysen, sıyrılırsan sahte gerçeklerinden ve kendi gerçeğin olabilirsen objektifin ardında ve önünde.. Deklanşörün sesini bile işitmene gerek kalmayabilir artık…

Antoine D’agata gibi…

O fotoğraflarının içinde yaşamayı seven bu duyguyu da izleyiciye çok fazla veren ender fotoğrafçılardan biri. Şekilsiz bedenler, bulanık fotoğraflar, amorf görüntüler hakimdir fotoğraflarının çoğunda. Kişiler belirgin değildir. Bu fotoğrafları kendi hislerinizle yaşamanıza olanak sağlamış olur. Fotoğraf sizi içine alır ve duygusuna çeker böylelikle. Siz de artık o fotoğrafın içindesinizdir ve duygularınızla seyirci olmaktan çoktan sıyrılmışsınızdır. Bu yüzden fotoğrafları rahatsızlık hissi uyandırabilir izleyicide.

D’agata ‘nın fotoğraf stilini belirleyen en temel unsur yaşam tarzıdır. Fotoğrafta bireysel gerçeklik akımının en büyük temsilcilerinden birisidir. Kendi gerçeği üzerinden bize gerçekleri anlatır. Gece hayatı, uyuşturucu ve seksin yaşamın kaynağı olduğu yerler. Gittiği farklı ülkelerde de bu tarz yerlerde bulunur. Karanlık sokaklar, toplumun dışladığı insanlar, hayat kadınları neredeyse o da oradadır. Kendisini fotoğrafladığı şeyin dışında tutmaz. O bölgedeki genelevlerine gider, oradaki kadınlarla birlikte olur, uyuşturucu alır ve bunları fotoğraflar.

1961 Marsilya doğumlu fotoğrafçı Magnum Fotoğraf Ajansı’nın son dönem temsilcilerindendir. Non Gondi’den dersler almıştır. Magnum’dan önce Fransa’nın bilinen fotoğraf ajanslarından olan Agency vu’de çalışmış. Kendi tarzından biraz daha farklı olan çalışmalara da imza atmıştır. Bir süre Filistin’de kalmış ve orayı fotoğraflamıştır. Ayrıca Marsilya’nın kentsel dönüşümüyle ilgili fotomontaj yöntemiyle bir fotoğraf çalışması da yapmıştır. Mala Noche 98 basımlı ilk kitabıdır.Sonraki kitabı Hometown. Daha sonraki kitabı Insomnia, sonra Vortex ve Stigma adıyla iki kitap daha yayınlar. Kitaplarında tarzı genellikle aynıdır.

Son zamanlarda sinemayla da ilgilenir. Le Ventre du Monde adıyla bir kısa film ve Aka Ana adıyla bir de uzun metraj bir film çeker. Ayrıca A Lost Man adıyla hayatının anlatıldığı bir sinema filmi de çekilmiştir.

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-1

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-2

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-3

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-4

EL SALVADOR. San Salvador. 1998. Contact email: New York : photography@magnumphotos.com Paris : magnum@magnumphotos.fr London : magnum@magnumphotos.co.uk Tokyo : tokyo@magnumphotos.co.jp Contact phones: New York : +1 212 929 6000 Paris: + 33 1 53 42 50 00 London: + 44 20 7490 1771 Tokyo: + 81 3 3219 0771 Image URL: http://www.magnumphotos.com/Archive/C.aspx?VP3=ViewBox_VPage&IID=2TYRYDANOPY0&CT=Image&IT=ZoomImage01_VForm

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-6

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-7

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-8

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-9

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-10

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-11

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-12

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-13

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-14

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-15

Karanlik- Dünya___nin-Fotografcisi- Antoine D'agata-16

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.