Karikatür Dünyasına Küçük Bir Adım

Anlamı şudur diye açıklamaya gerek duymadığım kadar aşinayız aslında duruma.  Hadi başlayalım, konumuz karikatür. Elbette açıklamayacağım karikatürün anlamını ancak tarihine de değinmeden edemeyeceğim.  İnsanoğlu başlangıçta mağara duvarlarına insan ve hayvan figürlerini çizerek karikatürün de temelini atmış bulundu aslında. Esas karikatür ise Rönesans döneminde başladı. Leonardo da Vinci ve Gian Lorenzo Bernini, günümüzden farklı olarak sadece insanı konu aldılar ve mizahi şekilde betimlemeyi başardılar.

İki önemli isim daha var ki es geçemeyeceğim. Siyasi karikatürleriyle tanınan, ünlü ressam Francisco Goya ve gazeteye karikatür anlayışını getiren ressam Charles Philippon. İkisi de yaptığı çalışmalarla karikatüre daha da ün kazandırıp yaygınlaşmasını sağlamışlardır. Türkiye de ise karikatür, Teodor Kasap’ın 1870’te çıkardığı Diyojen Dergisi’nde görüldü. İlk karikatürist ise Ali Fuat Bey olarak bilinir.

Karikatürün tarihinden çıkıp günümüze doğru gelecek olursak eğer ülkemizde pek çok başarılı isim bulunmakta. Özellikle karikatürün usta isimlerini bilmek lazım. Oğuz Aral, Selçuk Balcıoğlu, Turhan Selçuk, Behiç Pek ve Galip Tekin. Bilinen genç isimlere bakacak olursak eğer hemen hemen hepsinin ismine de karikatürlerine de çok aşinayız. Yiğit Özgür, Selçuk Erdem, Ersin Karabulut, Cihan ceylan ve aslında daha da artarak giden birçok isim…

Zaman zaman engellere ve sansürlere uğrasa da karikatür, günümüze kadar büyük bir okur kitlesiyle süregelmiştir. Siyasi ve sosyal anlamda da mesaj vermesiyle beraber, sadece toplumun belirli kesiminin değil, hemen her kesim tarafından ilgiyle okunmakta.

yikilmadim-karikaturu

ben-liseyi-disardan-bitir

diyojen-zevzek

nurten-ariyo-bey

 

 

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
‘Imany’ İstanbul’a Geliyor

Caz, soul ve funk müziğin son dönemdeki güçlü ismi 'Imany' İstanbul'da konser vermeye hazırlanıyor. İdolleri Billie Holiday, Nina Simone ve...

Kapat