Karikatür ve İllüstrasyonlarla Kadın Hakları

Toplum kadına belli anlamlar yükler ve beklentilerini sunar. Belli başlı stereotiplerle kadınların özgürlüğünü engeller. Kadının nasıl olması, nasıl davranması ve nasıl yaşaması gerektiğini kadına dayatarak Kadının yaşam çerçevesini daraltır. Bazı illüstrasyon sanatçıları ve karikatüristler önyargıları ve ayrımcılıkları ortadan kaldırarak kadınların mücadelesine ortak olmak için başarılı çalışmalara imza atmış. Bu örneklerden biri, Brezilyalı illüstrasyon sanatçısı Carol Rosetti’nin çalışmalarıyken bir diğeri de UN Women’ın düzenlediği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karikatür Yarışması’nda yarışmaya aday olan karikatüristlerin çizimleri.

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (12)
Brezilyalı İllüstrasyon sanatçısı Carol Rosetti kadın hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamış ve kalemini farklı bir bakış açısı geliştirerek kullanmış.

“Rose çocuk yapmamaya karar verdi.
Endişelenme Rose, annelik bir seçimdir ve senin kararın seni daha az kadın yapmayacak!”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (10)
“Whitney, kilo vermeye çalışarak hayatının 10 senesini geçirdi, böylece mutlu olabilecekti. Sonra vücudunun, yapmayı sevdiği şeyleri yapmasına engel olmadığını fark etti.

İşte bu, Whitney! Kendinle mutluluğun arasına dışlayıcı ve ayrımcı kalıpların girmesine izin vermek zorunda değilsin. Özgüven herkesin hakkıdır!”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (14)
“Maite ilk kız arkadaşını edindiğinde 16 yaşındaydı, çoğu insan onun sadece farklı şeyler deneyimlediğini düşündü.

Öyle de olabilir ama Maite, kardeşi ilk erkek arkadaşını edindiğinde onun bir “süreçten” geçtiğini hiç söylemedi.”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (5)

“Mariana her zaman plaja gitmeyi sevdi. Ama bir süredir insanlar onun bedeni hakkında konuşmaya, hatta bikiniden emekli olup daha kapalı şeyler giymesini tavsiye etmeye başladı.

Mariana, bedenin insanları memnun etmek için yapılmış bir süsleme değil. Plaja istediğin gibi git! Görünüşünü onaylamayanlar, başka bir yöne bakabilir.”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (6)
“Ana tecavüze uğradı.

Ana, yalnız değilsin. Bu senin hatan değil. Seni bu deneyim tanımlamıyor. Sen bundan çok daha fazlasısın.”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (11)

“Andressa, Taina, Liz ve Luana. Hepsinin çokça dövmesi var ve çevreden bu dövmelerin hafifmeşreplik göstergesi olduğuna dair sözler duyuyor.

Kızlar, endişelenmeyin. Gidin ve vücudunuzu istediğiniz gibi boyayın ve istediğiniz kişiyle yatın. Hala dövmelerin cinsellik ile hiçbir bağı olmayacak.”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (7)
“Amanda bacak kıllarını almanın ona göre olmadığına karar verdi.

Amanda, bu senin bedenin ve onunla istediğini yap. Hiçbir görgü kuralının senin kimliğin üzerinde söz hakkı yok!”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (8)

“Silvia’nın beyaz saçları var. İnsanlar ona yaşlı gözükmemesi için saçlarını boyamasını söylüyor.

Silvia, saçını boyamak senin seçimin ve asla bir zorunluluk değil. Eğer beyaz saç seviyorsan, kimsenin bu konuda konuşmaya hakkı yok. Yaş, bir utanç sebebi değil. Saçların güzel ve karar senin!”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (9)

“Alice rasgele cinselliğe ilgi duyuyor. Bazı arkadaşları, bu davranışını değiştirerek kendine saygı duyması gerektiğini söylüyor.

Alice cinsel hayatının kendine saygısıyla hiçbir alakası olmadığını biliyor.”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (13)
“Susan kendi seçimi olarak başörtüsü takıyor ama çoğu kişi onun sadece ”İslam baskısı altında bir kadın daha” olduğunu söylüyor.

Susan, ne giydiğin kendi kararındır ve asıl baskı, seçim özgürlüğünü elinden almaktır! “

Toplumsal cinsiyet eşitliğini en iyi yorumlayan karikatüristleri seçmek amacıyla UN Women Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karikatür Yarışması’nı düzenledi. Yarışmaya katılan karikatüristler farklı bakış açılarıyla çok başarılı çizimler ortaya koydu. Yarışmadan çıkan en başarılı karikatürler şöyle;

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (3)
“Karikatürün yaratıcısı Emilio Morales Ruiz karikatür hakkında “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, günümüzde hala görünür durumda. En ufak hareketler bile, bu küresel sorunun çözümünde önemli adımları oluşturuyor.” yorumunda bulunmuş.”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (4)
David Ibáñez Bordallo karikatürünü şöyle anlatmış: “Hikaye anlatmayı bırak, senin süper güçlerin var!”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (15)
Samuel Akinfenwa Onwusa karikatürünü şöyle yorumlamış: “Karikatürüm, kadınların iş görüşmelerinde eğitimleri ve bilgileri göz ardı edilerek karşılaştıkları reddedilme ve tahammülsüzlüğü yansıtıyor.”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (1)

Agata Hop da karikatüründen şöyle bahsetmiş: “Karikatür, günümüzün üzücü gerçeğini eğlenceli bir şekilde ele alıyor. Erkek başarı merdivenlerini (yürüyen merdiven) çıkarken, kadın sırtındaki yükle merdivene tırmanmaya çalışıyor.”

karikatur-ve-illustrasyonlarla-kadin-haklari (2)

Aitor López García da karikatürü hakkında “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadınları da erkekleri de etkiliyor” diye belirtmiş.

Selin Tekin

Ege Üniversitesi gazetecilik öğrencisi. Tiyatroyla ilgilenir, fotoğraf çeker.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.