Karikatürlerle 2015 Yılı

Karikatür. Dilimize Fransızcadan geçen “İnsan ve toplumla ilgili her tür olayı konu alarak abartılı bir biçimde veren, düşündürücü ve güldürücü resim” diye tanımlanmış bir sanat dalı.
İlk olarak 1870’de Teodor Kasap’ın çıkardığı Diyojen’den bu yana mizah dergileri her dönem kendi okur kitlesini yaratmayı başarmışlar. Ne de olsa mizah malzemesi en bol ülkede yaşıyoruz.
2002’den beri aralıksız yayımlanan haftalık mizah dergisi Penguen’in bu malzemeleri kullanarak her yıl ortaya çıkardığı gelenekselleşen “Karikatür Yıllığı” raflarda yerini aldı. Yıllıkta yaşadığımız bu 365 güne usta yazar ve çizerlerin gözünden bakıyoruz ve nasıl delirmeyip her şeye rağmen yaşamaya devam ettiğimize şaşıyoruz.

Meclis Soruşturma Komisyonu, eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış’ın yolsuzluk iddiaları nedeniyle Yüce Divan’a gönderilmeleri talebini reddetti.

karikaturlerle-2015-yili-1

Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki binasına düzenlenen saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti. Uykusuz, Leman ve Penguen dergileri aynı kapakla çıktı.

karikaturlerle-2015-yili-2

AKP Milletvekili Tülay Babuşcu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ak-Saray’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile birlikte çekilmiş fotoğrafını sosyal medya hesabında şu yorumla paylaştı. “600 yıllık imparatorluğun 90 yıllık reklam arası sona erdi.”

karikaturlerle-2015-yili-3

Mersin’de, 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, bindiği minibüsün şoförü tarafından, tecavüz girişimine direndiği için vahşice katledildi.

karikaturlerle-2015-yili-4

Gazeteci Nuh Köklü, İstanbul Kadıköy’de arkadaşlarıyla kartopu oynarken, dükkanın camına kar topu isabet ettiği için sinirlenen bir esnafın bıçaklı saldırısı sonucu yaşamını yitirdi.

karikaturlerle-2015-yili-5
Kendisini Gülen Cemaati ile işbirliği yapmakla suçlayan Melih Gökçek’e cevaben, “Gökçek bu yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır” diyen Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, seçimden sonra daha fazlasını açıklayacağını söyledi.

karikaturlerle-2015-yili-6
7 Haziran genel seçimleri sonucu “Seçmen koalisyon dedi” şeklinde yorumlandı.

karikaturlerle-2015-yili-7

2015’in ilk yarısında 146 kadın, yakınları tarafından öldürüldü.

karikaturlerle-2015-yili-8

Erken seçim hesapları ve koalisyon görüşmeleri sürerken, yurdun dört bir yanından saldırı ve ölüm haberleri gelmeye devam etti.

karikaturlerle-2015-yili-9

ABD’li araştırma şirketi Gallup’un 148 ülkeden 153 bin kişiyle yaptığı mülakatlar sonucu yayımladığı küresel mutluluk endeksinde Türkiye, Bangladeş ve Sırbistan’la birlikte sondan üçüncü oldu.

karikaturlerle-2015-yili-10

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrası yaşanan çatışmalar ve ölümler üzerine konuşurken, “400 milletvekili alınsaydı durum bugün çok farklı olurdu” cümlesi tartışma yarattı.

karikaturlerle-2015-yili-11
“Emek, barış ve demokrasi mitingi” için Ankara’ya giden binlerce insanın toplandığı Ankara Tren Garı kavşağında, iki ayrı canlı bomba eylemi meydana geldi. 100’ün üzerinde insan hayatını kaybetti.

karikaturlerle-2015-yili-12

Adana’da durdurulan MİT tırlarıyla ilgili fotoğrafları ve haberleri yayımlayan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül, “Devletin gizli kalması gereken belgelerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme ve açıklama, üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” gerekçesiyle tutuklandı.

karikaturlerle-2015-yili-13

2016’da da delirmemek dileğiyle…

karikaturlerle-2015-yili-14

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.