KATEDRALLER ZAMANINDA AŞK

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da Notre Dame rüzgarları esti. 9 – 25 Mart tarihleri arasında Victor Hugo’nun Notre-Dame’ ın Kamburu adlı eserinden uyarlanan müzikal Zorlu PSM ana tiyatroda sahnelendi.

Bu ölümsüz aşk hikayesinin anlatıldığı müzikalde her şey o kadar harika ki kendinizi seyircilerin arasında değil de bir rüyada gibi hissediyorsunuz. Her biri ayrı duygu yüklü olan şarkıların, roman içerisindeki karakterlerin davranışlarıyla bütünleşmesi seyirciyi hiç çıkmak istemeyeceği bir etki altına alıyor. Oyuncuların yaklaşık iki buçuk saat boyunca sahnenin her bir yerini etkin kullanmalarından, kostümlerinden, dekordan ne kadar büyük ve kıymetli bir emeğin içinde olduğunuzu anlıyorsunuz. Fransızcaya karşı bir ilginiz olsun veya olmasın şarkıları dinledikten sonra ister istemez Fransızcaya ilgi duymaya yöneltiyor sizi müzikal.

Müzikalin  seyirciyi büyüleyen şarkılarından Richard Charest’in yorumladığı Le temps des cathédrales’da (Katedrallerin Zamanı) kilisenin toplumdaki yeri ve halka olan müeyyideleri görmek mümkün. Aynı zamanda kilisenin en önemli simgesi olan çanın da müzikalin önemli noktalarından biri olduğunu belirtmeliyim.

“Belle” (Güzel). Quasimodo’ nun aşkını ve derin duygularını en güzel şekilde aktardığı şarkısı, Angelo Del Vecchio tarafından yorumlanıyor.

Ve baş kahramanı canlandıran Hiba Tawaji yani Esmeralda’nın Vivre (Yaşamak) yorumu… 90’lı yıllardan bu yana sahnelenen ve söylenilen bu şarkılar İngilizce ve başka dillere de çevrildi ama yine de Fransızca izlemek daha çok tercih ediliyor.

Müzikal bitiminde oyuncular tüm salon tarafından ayakta alkışlanıyor. Müzikalden sonra salondan ayrılırken “Keşke hiç bitmeseydi!” diye bir düşünce geçiyor akıllardan. Umuyorum ki Notre Dame de Paris ekibi ülkemize tekrar gelir ve kaçırmış veya tekrar izlemek isteyen sanatseverlerin bu eşsiz gösteriyle buluşma fırsatı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.