“Katı Olan Her Şey” Kuraldır ve Günü Gelince “Buharlaşır”      

İstanbul Modern’in, 2012 yılından beri bazı kurumlarla ortaklaşa başlattığı YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı projesi bu yıl da devam ediyor. 2 yılda bir düzenlenen organizasyon, dinamik ve genç mimarlara İstanbul Modern’in bahçesinde bir yapı tasarlama şansı veriyor. İstanbul Modern’in deniz kenarında olduğunu düşünürsek konum bile farklılaşmak ve yaratıcılık için fazlasıyla besleyici bir unsur. Program, mimarları sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi ekolojik çözümler öneren, açık havadaki alanların kullanım olanaklarını artıran yenilikçi tasarım araştırmaları yapmaya teşvik ediyor.

YAP İstanbul Modern 2014-2015’de, “Katı Olan Her Şey” adlı proje 5 finalist proje arasından sıyrılmayı başardı. Eser, Pattu Mimarlık’ın kurucuları Cem Kozar ve Işıl Ünal tarafından oluşturuldu. Genç mimarlar eserlerini: “Yapılar, belki de insan ömründen daha uzun süre ayakta kaldıklarından dolayı anılarımızı bağladığımız birer çapa gibidirler. Peki, ne denli sağlamdırlar? Taş, çimento veya mermerden yapılmış olmaları onları ebediyen ayakta tutmaz aslında. Bir günde kolayca yok olup gidebilirler. Ünlü ‘Katı olan her şey buharlaşıyor’ sözünün bir kısmını bu nedenle ödünç aldık. Yaklaşımımız, İstanbul Modern’i çevreleyen alanı tüm bileşenleriyle birlikte parçalara ayırmak ve mimarinin geçici yüzünü gözler önüne serecek şekilde yeniden bir araya getirmekti. Tasarım burada inşa edilmiş önceki binaların geometrilerini alıyor ve bunları birbirleriyle çarpıştırarak kaotik bir biçime sokuyor. Fakat gün içinde şeffaf şekiller katılaştıkça bu kaos da bir anlam ifade etmeye başlıyor. Geçmişin geometrileri bir görünür bir görünmez oluyor.” şeklinde  değerlendiriyor.

İşte sergiden bazı kareler:

kati-olan-her-sey (2)

kati-olan-her-sey (3)

kati-olan-her-sey (4)

Etkinlik Duyurusu:

İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Bölümü tarafından, serginin temasına uygun olarak “Yapboz Binalar” adlı bir eğitim programı hazırlanmış. Söz konusu program; İstanbul Modern’in şu anki konumu üzerinde geçmişte inşa edilen mimari yapılar hakkında bir araştırma-değerlendirme ve Nusretiye Saat Kulesi’nin gözünden anlatılan bir hikâye içeriyor. 7-12 yaş arası çocuklar, öncelikle bu hikâyeyi dinleyip sonrasında bu alanda inşa edilmiş yapıların görsellerini inceliyorlar. Son aşamada ise; strafor, çubuk ve teller aracılığıyla eski ve mevcut yapılardan yola çıkarak soyut formlar ortaya çıkarıyor ve maketler üretiyorlar. Etkinlik tamamen çocukların yaratıcılıklarını besleyecek şekilde tasarlanmış ve ücretsiz. Temmuz ayından itibaren sergi süresince hafta içi pazartesi hariç her gün eğitime destek veren kurumlar için gerçekleştirilecek.

“Katı Olan Her Şey”, bu ay Sofar sanatçılarına ev sahipliği yapıyor. Sofar Sounds Istanbul ekibi tarafından önerilen programda daha önce Sofar’da çıkmış bağımsız müzisyenler yer alacak ve program akustik formda gerçekleşecek. Performans sergileyecek müzisyenler ise Ahmet Ali Arslan, Seha Can, Nilipek ve Can Güngör. 20 Ağustos ve 27 Ağustos tarihlerinde 19.00’da başlayacak olan etkinlik, İstanbul Modern’de katılımcılarını bekliyor.

Etkinlik Programı:

20 Ağustos 2015, Perşembe

19.oo Ahmet Ali Arslan

20.oo Seha Can

27 Ağustos 2015, Perşembe

19.oo Nilipek

20.oo Can Güngör

*Etkinlik ücretsiz fakat çok talep göreceği kesin, İstanbul Modern’in önünde pusuya yatmak lazım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.