Kavramsallıkla İçini Döken Fotoğrafçı: Misha Gordin 

‘’Makinemi dışarıya, var olan dünyaya mı çevirmeliyim yoksa kendi içime, ruhuma mı? Var olan gerçeklerin mi fotoğrafını çekmeliyim yoksa daha gerçekçi fakat var olmayan kendi dünyamı mı yaratmalıyım?

Kavramsal fotoğrafın ustalarından biri Misha Gordin. 1946 doğumlu sanatçı çalışmalarını analog makineyle yapmayı tercih ediyor. Onun için dijitalle analog arasında çok büyük farklar yok. Bu yüzden de dijitale geçmesine gerek kalmadığını ifade ediyor.

‘’ Bir kalem kullanarak ekstra boyutu olan bir yazı yaratabilirsiniz. O, sizin bedensel sunumunuzdur ve kişisel karakterinizi yansıtır. Bu dünyadaki başka hiçbir şeye benzemez. Bir insanın dokunuşuna sahiptir. Sizinkine… Onu canlı kılan kusurları vardır. Klavye tek başına sanat nesnesi olamaz ama kalemler olabilir. Fotoğrafçılığın dönüşümü ile ilgili aynı yönde düşünüyorum. Dijital görüntülemenin sınırları yoktur. Tek sınır onu kullanan kişinin kendisidir.’’

Kavramsal fotoğrafa geçtikten sonra çalışmalarında hep insanı anlatır Misha Gordin. Fotoğraflarındaki karamsarlık rüzgarı sizi de etkisine alır. Ritim etkisini çok fazla hissedersiniz. Çaresiz kalan bireyler, tekrarlamalar, koyu gölgeler, yalnızlık hissi etkisinde buluverirsiniz kendinizi.

misha-gordin-1

misha-gordin-2

misha-gordin-3

misha-gordin-4

misha-gordin-5

misha-gordin-6

misha-gordin-7

misha-gordin-8

misha-gordin-9

misha-gordin-11

misha-gordin-12

misha-gordin-13

misha-gordin-14

misha-gordin-15

misha-gordin-16

misha-gordin-17

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.