Kaybın Ardından Bakmak- NOTRE DAME KATEDRALİ

İlk Gotik katedrallerden olan Notre Dame, 12. yüzyılda inşa edilmiş. Yapımının tamamlanma tarihi 1334. Adının ise Meryem Ana’ya ithafen katedrale verildiği söyleniyor. Katedral içerisinde yer alan “Bakire ve Çocuk Heykeli”nin diğer adıymış “Notre Dame de Paris”. Katedral, adını bu heykelden almış yani. Napolyon’un taç giyme töreni de burada yapılmış ve pek çok seremoniye ev sahipliği yapmış katedral. Şu sıralarda Paris Başpiskoposluğu’nun merkezi olan katedral, Paris’in en önemli simge yapılarından birisi olarak bilinmekte.

Yazılanlara göre; bir yılda  yaklaşık on üç milyon misafiri ağırlayarak, şehrin diğer simge yapılarından olan Eiffel Kulesi ve Louvre Müzesi’nin ağırladığı misafir sayısını geçerek, ziyaretçi ağırlamada en üst sıraya yerleşmiş.

Katedral ile ilgili en etkili ayrıntılardan birisi ise, yapının Victor Hugo’nun “Notre Dame’in Kamburu” adlı romanının ilhamı oluşu. Ayrıca Victor Hugo, katedralin ruhani bir nitelikte olduğu inancı ile bir dönem yapının restorasyonunda, ayağa kaldırılmasında ve ihtişam kazanmasında önemli rol oynayan da bir kişiymiş.

Gotik mimarinin izlerini taşıyan ve o üslupla şekillenen kiliselerde yer alan ve taş çıkıntı ve süslerle bölünen, vitray sanatı ile bezeli, yuvarlak pencereler olarak literatürde yer bulan “gül pencereleri” katedralin mimari anlamda en dikkat çeken yanlarından. (Kuzey ve güney gül pencereleri).

Bu ihtişamlı yapının, restorasyon çalışmaları sırasında dün kazara çıkan bir yangın ile alevler içinde kaldığı, üzücü durumun ardından basına yansıyan haberlerden; katedralin bir çan kulesinin (kuzey) ve ana binasının kurtarılabildiği yönünde bilgiler mevcut. Onarım için bir online bağış platformu kuruldu bile. Bu tarihi yapının eski ihtişamına kavuşması dileğiyle.

Not: Yazıda yer alan görseller Olivier Wong’a aittir ve kişisel Instagram sayfasından edinilmiştir. Gül pencerenin yer aldığı görsel ise Tasvir Sanatları twitter hesabından alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.