Kebap Restoranında Sanat: ‘Kunst Kebab’ Sergisi Viyana’da!

Viyana’nın müzeler bölgesinde metro alt geçidinde yer alan bir kebap restoranında sergi düzenlenecek. Sergi, yemek ve çağdaş sanat ilişkisine odaklanacak.

Türkiyeli bir göçmene ait olan kebap restoranında resim, fotoğraf, enstalasyon, video, heykel, dijital baskı ve performans gibi farklı medyumlardan yapıtlar yer alacak. Deniz Güvensoy ve Deniz Beşer küratörlüğünde hazırlanan sergiye farklı ülkelerden 13 sanatçı katılacak.


55. Venedik Bienali’ne katılan küratör ve film yapımcısı Khaled Ramadan, Avusturya’lı feminist sanatçı ONA B., Bulgar sanatçı Kamen Stoyanov’un yanı sıra, Katharina Swoboda, Elisa Jule Braun, Jelena Micić, Žarko Aleksić, Boris Beja, Serra Tansel, Joshua James Zielinski ve Fatih Aydoğdu’nun katkıda bulunduğu sergi süresince çeşitli workshop, performans ve film gösterimlerinin yapılması da planlanıyor.

Çağdaş sanat ve yemek ilişkisini ortaya koyan, toplumsal mekanı sanat pratiklerini kullanarak dönüştürmenin yöntemlerini araştırma amacı taşıyan ‘Kunst Kebab’ Sergisi; kebap restoranı gibi gündelik hayata dair farklı bir mekanı bir sergi alanına dönüştürerek sanat ve hayatı yakınlaştıran yeni imkanlar ve karşılaşmalar yaratılmasını da destekliyor.

“Sanat tarihinde yemek üzerine yapılmış önemli çalışmalar olmasına karşın yine de tat alma duyusu sanatın en az ilgi gösterdiği duyulardan biridir. Ancak yemek tat almanın dışında, aynı zamanda yerel ve ulusal kimliğimizi oluşturan önemli öğelerden biridir. Ortak yeme alışkanlıkları ve mutfakların benzerliği, toplumları birbirine yakınlaştırırken, dini yasaklar, ritüeller, gelenekler, ahlaki ve zihniyete dayalı farklılıklar nedeniyle kültürleri birbirinden de ayırabilir. Yemek, temel beslenme ihtiyacından çok daha fazlasını ifade edebilir; nereden geldiğinizi, yaşadığınız yeri, ait olduğunuz toplumsal sınıf ve de vücudunuzun durumu üzerine bir çok bilgiler taşır.”

Sergi, 2-16 Aralık tarihleri arasında Viyana’da düzenlenecek.

Sergi mekanı olan restoran adresi ve detaylı bilgi için tıklayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.