Kelt Müziğin Kraliçesi Loreena Mckennitt

Müzik… Kimi zaman hüzünlerimizin yaratıcısı, kimi zaman mutluluklarımızın paydaşı. Duyularımıza hitap eden müzik, doğduğu toprakların izlerini taşıyarak birçok tarz yaratmaktadır.

Bugün size ‘kelt müzik’ten bahsedeceğiz. Kelt müziği; İrlanda, Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya, Cornwalla, Breton ve Man Adası gibi ulusların bir araya gelerek Kelt uygarlığının zihniyetini yansıttığı önemli bir müzik dalıdır. Pek çok kültürle tanışan Keltlerin özgün müziğidir. Bu özgün müzikte geleneksel ve modern enstrümanlar bir aradadır. Kimi zaman Kelt arpı, gayda sesi sizi sarmalarken kimi zaman keman, akustik gitar, arp, akordeon ruhunuza dokunmayı başarmaktadır.

Kelt müziğini pek çok sanatçı icra etmektedir. Bu farklı tarzın başarılı temsilcilerinden biri de İrlanda asıllı Kanadalı sanatçı Loreena McKennitt’tir.

Kelt-Muzigin-Kralicesi-Loreena-McKennitt-1

Ünlü şiirleri, anonim şarkıları kelt müziğe uygun besteleyip seslendirmede oldukça başarılı olan Loreena albümleri dünya üzerinde 14 milyona yakın satış yapmıştır. Aynı zamanda Loreena McKennitt’ın akıllara kazınan birçok film için besteler yapmış, seslendirmiş veya şarkıları kullanılmıştır. Bu şarkıların  birkaçını sizler için derledik.

 Kurt Russell’in başrolünde oynadığı 1995 yapımı Hollywood filmi Soldier’

1995 yapımı Hollywood yapımı olan başrollerinde David Caruso Linda Fiorentino’nun yer aldığı ”Jade” filmi

Venezüella  yapımı İspanyolca olarak çekilen A House With A view Of The Sea” filmi için ‘Dante’s Preayer ‘ parçasını İspanyolca olarak seslendirmiştir.

2004 yapımı Shakespeare’in aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlama olan Shakespeare’in tiyatro oyunlarından İngilizce yapılmış ilk uzun sesli film olan ”The Merchant Of Venice” de besteci olarak yer aldı.

1992 Kanada yapımı olan yönetmenliğini Jean-Claude-Lauzon ‘un üstlendiği Toronto Film Festivalinde en iyi film ödülü alan ‘‘Leola” filmi

”HİGHLANDER III” filmi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.