Kendi İstekleri ile Kafalarını Delen Bu İnsanlar Hakkında Ne Düşünürsünüz: Dahi mi? Deli mi?

Zihnimizi açmak dediğimizde aklımıza genellikle sessiz bir alanda kendine zaman ayırmak ya da annelerin yedirdiği pekmezler, cevizler gelebilir fakat bu insanlar zihinlerini ‘gerçek’ anlamı ile açıyor! Kafalarının üzerinde genellikle kendileri açtıkları delikler ile zihinlerinin serbest kaldığına, renklendiğine hatta çocukluklarına geri döndüklerini söylüyorlar.

kafa-2 kafa-3

Bu işlemi uyguladıkları yerin bebeklik döneminde yumuşak kıkırdak dokunun bulunduğu üst baş bölgesi olduğunu belirterek, bebekken hayal gücümüzün bu kadar etkin olmasının nedeninin bu deldikleri kıkırdak dokunun sert kafatası halini henüz almamış olmasından kaynaklandığını öne sürüyorlar. Kafalarındaki bu yerde bir delik açarak da adeta bebeklik dönemlerine gidip, geniş bir hayal gücüne sahip olup, açık bir zihne kavuştuklarını söylüyorlar.

Peki, kimin aklına gelir ki kafasını delmek? Bir akım haline gelmiş bu işlem nasıl ortaya çıktı?

Dünyadaki ilk beyin ameliyatının adı olan ‘Trepanasyon’ akıma ismini veriyor. Beyin dokusuna zarar verilmeden ya da hastayı öldürmeden kafatasının delinmesi anlamına geliyor. Bu işlem geçmiş çağlarda bazen beyindeki bir hastalık yüzünden bazen durmayan baş ağrılarını dindirmek için, hatta orta çağlarda ise kişinin kafasındaki iblisleri çıkarmak için uygulanıyor. Fakat tahmin edildiği üzere o dönemlerde çoğu hasta bu ameliyattan sağ çıkamıyor.

kafa-4 kafa-5

Kapak resminde ve bir alt resimde gördüğünüz görseldeki; uyuşturucu kullanımından dolayı tıp okulundan atılmış ‘Hugo Bart Huges’ bu akımın kurucusu. Kendi kafatasını 1965 yılında, zihnini serbest bırakmanın yollarını uzunca bir süre araştırdıktan sonra, bir dişçi matkabı ile deliyor. Daha sonra onun izini sürerek kendi kafasında bir delik açan sevgilisi Amanda Feilding’i ise filme alıyor. Filmde Amanda üzerinde kan damlalarının olduğu beyaz bir elbise giymiş bir şekilde görülüyor.

Tıbbi bir kabulü olmasa da bu akımın takipçileri kendi ameliyatlarını gerçekleştirdikten 4 saat sonra ortaya çıkan ve bundan sonra da süreklilik halinde devam eden etkiyi şöyle tanımlıyor: ”Sarhoş değilsiniz, fakat aynı sarhoş olmadan önceki gibi bir rahatlık hissediyorsunuz ve her şeyin daha çok farkındasınız.”

Hugo Barts bu işlemden sonra daha mutlu bir yaşama başladığını, hayal gücünün açıldığını ve aynı bir çocuk canlılığında hissettiğini öne sürüyor. Hatta daha sonra ‘A Hole In The Head’ (Kafada Bir Delik) adında ve bu operasyonu konu alan bir belgesel yayınlıyor. İnsanlar onu doktor olarak anmaya başlıyor ve bugün dahi onu bir dahi olarak gören, başlattığı bu akımın (kafalarında kendi deliklerine sahip) birçok takipçisi bulunmakta.

kafa-6 kafa-7

Hatta işlemi anlatan resmi web siteleri bile mevcut ; http://www.trepan.com

Ve Huges’in işlemden sonra çekilmiş resimlerini de aşağıda görebilirsiniz.

kafa-8 kafa-9

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.