Kendine Dönüşün Karmaşık Doğası, Genç Sanatçıların ‘Eve Dönüş’ Adlı Sergisinde!

Belgesel fotoğrafçılıkla çağdaş sanat arasındaki bağları yeniden yorumlayan üç genç sanatçının ürettiği fotoğraf, video ve ses yerleştirmelerinden oluşan sergi ‘Eve Dönüş’, eve dönme kavramını bilinmeyene doğru bir hareket ve tamamlanması imkânsız bir yolculuk olarak hikâyeleştiriliyor. Her yolculuk öncelikle sanatçı öznenin kendini sahnelediği performatif bir imge üretim süreci olarak görselleşiyor. Hemen ardından, yuva, tarih, mit, bellek, doğa, aidiyetsizlik gibi kavramlar tartışmaya açılıyor.

Yunan edebiyatında kullanılan bir tema olan ‘Nostos’ eve dönmeye çalışan destansı kahramanı anlatır. Bu yolculuk genellikle kahramanı sınayan pek çok tehlikeyi içerir. Eve dönüş sadece fiziksel bir eylem değildir. Kahraman aslında kendine dönmeye, kendini bilişsel bir haritada anlamlı kılmaya, içinde evinde gibi hissedeceği bir kimliği kurmaya çalışmaktadır. Buna karşın eve dönmek artık mümkün değildir. Kahramanın pathosu köklere dönmenin de onlardan kurtulmanın da mümkün olmamasından kaynaklanır. Mesele geçmişe gitmek değil, geçmişi bugünde kurtaran bir tarih yazımını düşünebilmektir.

​Küratörlüğünü Ezgi Bakçay ve Volkan Kızıltunç’un üstlendiği sergide Bekir Dindar, Cansu Yıldıran ve M. Cevahir Akbaş; mitler, gündelik toplumsal yaşam, tarih ve tekil öznel yaşantı arasında karmaşık düğümler atarak çalışıp sürekli ölçek değiştirerek yeni bir ‘nostos’ yorumu ortaya çıkarıyor.

Fotoğraf, video ve ses enstalasyonlarından oluşan ‘Eve Dönüş’ sergisi 01-23 Temmuz tarihleri arasında, cumartesi ve pazar günleri saat 12:00-18:00 saatleri arasında TOZ Artist Run Space’in Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki mekanında ziyaret edilebilecek.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.