“Kendine Gel! Seni Orada Bekliyorum“ Özdemir Asaf

Söz oyunlarına dayalı eserleri ile az sözle çok şey anlatma prensibini benimseyen Özdemir Asaf , Türk Edebiyatı şiirinin temel taşlarından biridir. Öyle ki, yapıtlarıyla şiir sevmeyen birini bile etkileyip, derin düşüncelere sevk edebilir. Sanatçı, şiirlerindeki kelimelerin azlığından dolayı cimrilikle suçlanır.

Özdemir Asaf, bir edebiyat dergisinden kazandığı parayı almak için derginin muhasebesine gidip, kendisine müdürle görüşmesi gerektiği söylendiğinde hiç düşünmeden gitmiştir. O vakit;  ilki bir satır, diğeri iki satır, sonuncusu da üç satır olmak üzere üç şiiri yayımlanmıştır. Derginin muhasebecisi, Özdemir Asaf’tan aldığı parayı hak etmesi için şiirini daha uzun yazmasını talep eder, fakat Asaf o an parasını alsa da bir daha o dergide yazmamıştır

Bu bile onun şiirlerinin kısa ama derin anlamlar içerdiğine bir kanıt olarak gösterilebilir.

“İnsanın büyüdükçe mi artıyor dertleri, yoksa insan büyüdükçe mi anlıyor gerçekleri ?” Bazen acılar yaşarız, severiz, seviliriz, mutlu olur cenneti yaşar mutsuz olur hayatlarımızı zindan ederiz. Aşık olur, kayboluruz, kendimizi karşımızdakiyle bütünleştiririz. Bazılarımızsa umursamaz aşkı, her şeyi mezara koyar, bir kelimeye bir anlam yüklemez.Toprağın kokusuyla alıp götürür tüm yaşanmışlıkları. Dünyanın en büyük acısını yaşadım zannedersin, ama yanılırsın. Kalbinizdeki tüm güzelliklerin anlamını bulması ve başka ruhlara seslenmesi umudunuz olsun.

Ne demiş Özdemir Asaf :

“Ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi…”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.