Kendini Keşfeden Saraylar: Avrupa Kütüphaneleri

“Okumak yalnızlıktır.” Italo Calvino

Italo Calvino’nun bu sözünü somutlaştıran fotoğraf sanatçısı Thibaud Poirier bizi görkemli ve bir o kadar da eşsiz Avrupa kütüphanelerine misafir ediyor. Kültürel ibadet tapınakları olarak adlandırabileceğimiz kütüphaneler yüzyıllardır insanlar için tecrübe, sanat ve bilim merkezi olmuşlardır. Çağlardır bilim insanları, akademisyenler ve tarih yazıcıları bu kültürel mabetleri korumakla, geliştirmekle ve günümüz insanına miras bırakmakla kutsal görevlerini yerine getirmişlerdir. Kütüphaneler var olduğu tarih sayfalarından beri insanları edebiyat, müzik, resim gibi sanatın her alanında inanılmaz bir keşfe çıkaran ve gelişimimize katkı sunan duraklar olmuşlardır.

Bu kutsal bilgi mabetlerinin eşsiz güzelliği, mimari dokuları ve mistik havalarına kapılan Thibaud Poirier Avrupa’nın ayrıcalıklı kütüphanelerini “Libraries(Kütüphaneler)” serisiyle gözler önüne seriyor.

 

Poirier, Avrupa Kıtası’nda yer alan hem klasik hem de modern kütüphanelerin en seçkin örneklerini Calvino’nun sözüne atıf yaparak yalnız ve naif bir şekilde fotoğraflıyor. Sanatçının bakış açısı, bu kütüphanelere kişisel dokunuşlarını yapan mimarlara ve içinde barındırdığı edebiyat seçkilerine de bir saygı duruşu niteliğinde.

Her mimarın, parmak izi gibi kendi vizyonuyla bezenen bu kütüphaneler kutsal bir öz keşif alanının yanında içinde bulunan antik metinlerle tam bir sanatsal ve kültürel serüvene dönüşüyor.

Tarih, stil, kültür gibi benzersiz ortam ve mimari özelliklerine göre seçilen bu birbirinden eşsiz kütüphaneler Thibaud Poirier’in klasik ve modern bakış açısıyla bir bütünün eşsiz parçaları olarak beliriyor. Abartılı güzellik değerlerini vurgulaması ve simetriyi muazzam kullanışıyla güçlü görsel bir yorum ortaya koyan sanatçının fotoğrafladığı “Kendini Keşfeden Saraylar: Avrupa Kütüphaneleri” seçkimiz karşınızda!

Sainte-Geneviève Kütüphanesi, Paris(1850)

Fransa Ulusal Kütüphanesi, Paris(1868)

Sorbonne Kütüphanesi, Paris(1897)

Trinity College Kütüphanesi, Dublin(1732)

Stuttgart Şehir Kütüphanesi, Stuttgart(2011)

Joanina Kütüphanesi, Coimbra(1728)

Casanatense Kütüphanesi, Roma(1701)

Hôtel de Ville Kütüphanesi, Paris(1890)

Mafra Saray Kütüphanesi, Mafra(1755)

Grimm Merkez Kütüphanesi, Berlin(2009)

El Ateneo Kütüphanesi, Buenos Aires(1919)

Angelica Kütüphanesi, Roma(1604)

Guimet Müze Kütüphanesi, Paris(1889)

Fransa Tıp Kütüphanesi, Paris(1570)

Fontainebleau Saray Kütüphanesi, Paris(1853)

Paris Şehri Tarihi Kütüphanesi, Paris(1871)

 

Okumadan geçmeyin:

İnsan Suratından Neler Okuyabilirim? Miroslav Zgabaj

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.