KİLİM’DEN MÜZİĞİN MABEDİ CARNEGİE HALL’E: KARSU

Kendini dünya insanı olarak tanımlayan, hayatı belgesellere konu olmuş bir genç kadın, Karsu. Karsu’ nun hikayesi mutlu eden, pozitif bir hikaye.

Karsu 27 yaşında, Hollanda’da yaşıyor. Hatay’dan Hollanda’ya göç eden bir ailenin kızı. Nereden geldiğini unutmasın, bağları sürsün, köklerini unutmasın diye ‘Karsu’ adı verilir ona. Ailesinin köyünün adı. Neredeyse her yaz gittiği Karsu Köyü’nün adı.
Karsu Dönmez, psikolog olmayı hayal ederken piyanoya olan sevdasıyla müzik eğitimi alıp kendini müziğe adar. Karsu Dönmez bu yaşına kadarki hayatına, yirmiden fazla ülkede konser ve 2010 yılında ‘Live Aan’t IJ’, 2012 yılında ‘Confession’ ve 2015 yılında ‘Colors’ albümleri olmak üzere üç albüm sığdırır.

Aile restoranının piyanosunda başlayan hikaye New York’taki, dünyanın en prestijli konser salonlarından Carnegie Hall’e kadar uzanır oradan Brezilya’ya, Endonezya’ya… Hayatının belgeseli bile çekilir.

“Evimiz hep müzik doluydu. Farklı şeyler dinleyerek büyüdüm. Bob Marley, Zeki Müren, Ruhi Su, Leman Sam… Annem ve babam, saz, darbuka çalsalar da müzisyen değiller. Onların gayreti hep eğitim üzerine oldu. Annem eğitimci zaten. Potansiyeli görünce iyi bir müzik eğitimi almamı sağladılar. Babam araba almak için biriktirdiği parayla ilk piyanomu aldı mesela. Babamın bir restoranı var Kilim diye. Orada garsonluk yapıyordum. Eski bir piyano vardı. Müşteriler “Çalsana!” demeye başladılar. Öyle böyle derken restoranda bayağı sahne yapar oldum. Sonra New York’ta Carnegie Hall’e davet edildim. Orada çaldım.’’

Karsu, piyano arkasında 15-16 yaşında beste yazmaya başlar. İlk yaptığı CD ‘Live aan‘t IJ’, Muziekgebouw aan ‘t IJ Tiyatrosu konser çekimi olarak yayınlanır. Sonra ilk stüdyo albümü olan ‘Confession’ çıkar. Bu albümde hem eski besteleri hem yeni besteleri yer alır ve albüm Hollanda’da uzun süre bir numarada kalır.

Gesi Bağları, Divane Aşık Gibi türü geleneksel Türkçe parçaları, bu parçalardan başka bir potansiyel çıkararak bunları ve nice eserleri kendine özgü bir yorumla icra eder.

Karsu bu kendine özgü müziğiyle Hollanda’nın en önemli sahnesi Concertgebouw’a çıkar; North Sea Jazz Festival’de söyler. Müziğin mabedi sayılan New York’taki Carnegie Hall’da üç defa sahne alır. Endonezya’dan Monako’ya yirmiden fazla ülkede konser verir.

Washington ‘Ahmet Ertegün’ Caz Serisi kapsamındaki konserini ise unutamadığı konserleri arasında gösterir. (Ahmet Ertegün kurduğu Atlantic Records’u dünyanın en önemli müzik şirketleri arasına sokmayı başarmış, blues ve caz müzik ağırlıklı bir şirketi Atlantic Records’u dünyanın en önde gelen müzik şirketlerinden biri haline getirmiştir. Keşfettiği müzisyenler blues, soul ve rock müzikte çığır açmış ve modern müzik kültürünün şekillenmesinde büyük rol oynamıştır.)

Hollanda’da “Hollanda’nın 100 caz sanatçısı” arasında seçilir, HOTİAD (Hollanda Türkiye İşadamları Derneği) tarafından kültür ve sanat dalında “En iyi Türk” seçilir.

Karsu genç yaşta elde ettiği başarılarından dolayı, geleceğin müzisyenleri arasında gösterilmektedir.

Sezen Aksu, Bilal Karaman, Jülide Öztürk, Şevval Sam, Leman Sam, Selda Bağcan, Fazıl Say, Barış Manço ve nicelerinin dinleyicisidir Karsu.

Konserlere gidemeyen insanlara ulaşan ve onları müzikle buluşturan Ricciotti Orkestrası’na katılır ve bu ekiple iki buçuk hafta boyunca her gün altı-yedi konser vererek Ankara’dan, Niğde’ye, oradan Kapadokya’ya ve ailesinin köyü Karsu’ya kadar giderek müziğiyle Türkiye’yi dolaşır.

Karsu aynı zamanda bir toplum gönüllüsü. Amsterdam’da merkez tren istasyonunda, Afrika ve Ortadoğu’dan gelen mültecileri karşılayıp onlara yardım ediyor. Yakın zamanda arkadaşıyla birlikte Yunanistan’da açtığı bir okulla da oldukça konuşuluyor.

Bu okulun adı: Happy Caravan. ‘Happy Caravan’ mültecilerle çalışan bir okul. Başka bir ülkeye, başka bir dile, başka bir yaşama entegre olmanın zorluğunu ailesinden bildiğini söyleyen Karsu ‘’Küçük çocuklar dünyanın geleceği.’’ diyerek bu okulu açar ve bu okulu açmasındaki yegane amaç onlara yardım etmek, çeşitli eğitimlerle (müzik ve dil eğitimleri) onların gelişmelerine katkı sağlamaktır.

Karsu’nun müziği ve hikayesi ‘Happy Caravan’ ile birlikte yoluna devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.