‘Kıymetli Kardeşim Yazını Seyrettim Bugün’

Elinizde bir kitap var. Bu kitabı hem okuyor hem seyrediyorsunuz. Öyle bir usta ki size yaşanmış olayların akışında kahramanın soluduğu havayı teneffüs ettiriyor. Kameranız elinizde bazen hastane koridorunda bazen Kızılırmak kenarında… Sabah ezanı ile avluda kerkit sesi duyuyor yahut ölen birinin avucundaki hayat çizgisinde buluyorsunuz kendinizi…

ercan-kesal

Doktor, oyuncu, senarist ve usta bir kalem Kesal. İlk şiir ve yazıları, tıp fakültesi öğrencisi iken İzmir’de çıkan “Dönem” dergisinde yayımlanıyor. Mecburi hizmet yıllarında da durmaksızın yazmaya devam ediyor. Nuri Bilge Ceylan’ın “UZAK” filmindeki oyunculuğuyla başlayan sinema serüveni, aynı yönetmenin “ÜÇ MAYMUN” ve “BİR ZAMANLAR ANADOLU’ DA” filmlerinde senarist ve oyunculuğu üstlenmesiyle devam ediyor. Oyuncu ve senarist olarak ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödüller alan usta “VAVİEN”, “DERİN”(kısa), “SAÇ”, “KÜF”, “YOZGAT BLUES”, “SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ”, “HÜKÜMET KADIN (1-2)” ve “BEN O DEĞİLİM” gibi filmlerde de oyuncu olarak yer alıyor.

ercan-kesal-1

İlk kaleme aldığı “Peri Gazozu” kitabını bir film güncesi olan “Evvel Zaman” takip ediyor. Bir Zamanlar Anadolu’da filminin oluşum sürecini anlatan Evvel Zaman kitabı sunuş ve ekleri ile yedi bölümden oluşuyor. Yazarın 1984 yılında henüz genç bir doktor iken zorunlu hizmet için gittiği “Keskin” ilçesinde aynı başlıkla yazdığı şiiri ile başlıyor. Kitapta okurun neyle karşılaşacağını şöyle özetliyor: ” Elinizdeki kitap, bir film güncesidir. Bir Zamanlar Anadolu’da filminin hikâyesini konuşmaya başladığımız günden setin sona erdiği güne kadar tüm yaşadıklarımı, gözlemlerimi ve duygularımı yazdığım notlardan oluşmaktadır. Filmin senaristlerinden biri olarak, film senaryosunun nasıl başlayıp değişerek evrildiğini ve yönetmen için nasıl bir kılavuz haline dönüştüğünü de göstermeye çalıştığım bir yol hikâyesidir.”

Bir-Zamanlar-Anadoluda

Omzumdan kameranızı indirmeden sayfalarında gezinebileceğiniz ‘Peri Gazozu’ kitabının seyirlik hikayeleri arka kapakta şöyle açıklanmış:  ” Hayatın en yalın ve en efsunlu meseleleri, ölüm ve yaşam, anne-baba-çocuk arasındaki zor muhabbet, büyümek ve yaşlanmak üzerine… Vefalı bir oğlun gözüyle. Bilhassa ölümün, ölümle baş etmenin olağanüstülüğü ve olağanlığı üzerine…”Alışmaya” direnen bir hekimin gözüyle. Taşranın sıcak kucağı ve serin kasveti üzerine… Orayı hem içinden hem dışından bilen bir evladının gözüyle. Türkiye’nin ipin ucundaki yakın tarihinin gölgesi… Kalbi avucunda birinin gözüyle. Ercan Kesal’ dan, aynanın kenarındaki fotoğraflar misali hayat parçaları, sohbet makamında insan hikâyeleri.”

2 Yorumlar

 1. Avatar

  Mert

  15 Şubat 2016 en 09:13

  Sayın Ercan bey’in en begendigim kitabı Nasipse Adayız kitabıdır. Siyasetin arka yüzünü anlatan en iyi kitaptır. Tavsiye ederim.

 2. Seda Tanus

  Seda Tanus

  02 Nisan 2016 en 10:27

  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz. Sevgiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.