Kolonaki ve Lykavitos Tepesi

Rahat rahat para harcayabiliyorsanız, fastfooddan lüks moda evlerine kadar her tür Batılı zevke hitap eden Kolonaki tam size göre! Yerel Yunan kültüründen biraz uzakta yaşayan bu bölge, Plaka ve Monastraki’den sonra sizde farklı hisler uyandıracaktır. Ayrıca şehrin en iyi manzaralarını seyredebileceğiniz Lykavitos Tepesi de bu semtte bulunuyor.

lykavitos-tepesi-1

Çok sayıda lüks bara, kafeye ve restorana sahip olan bölge, geceleri canlanmakta. Ilisia ve Ambelokipi gibi önde gelen modern yerleri de Atina’nın ünlü konser salonlarından Megaro Mousikis ve müzik kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır.

Syntagmada’dan yukarı ilerledikçe Voukourestiou’daki lüks mağazaları görecek ve lüksün boyutlarının farkına varacaksınız.

syntagmada

Akadhimiasve Vasilissis Sofias sokaklarında Neoklasik elçilik saraylarını ve müzelerini göreceksiniz. Bölgenin belli kısımlarını mağazalar, dükkanlar diziliyken Akropol ve Ulusal Bahçe’ye bakan Lykavitos’un güney tarafında oldukça zarif binalar bulunmaktadır.

Kolonaki’de dik sokaklardan geçerken göreceğiniz bakımlı bahçeler, bol ağaçlı sokaklar yürüyüşünüze keyif katacaktır. Bu dik sokakların sonunda Lykavitos Tepesi’ne çıkan merdivenler bulunmaktadır.

lykavitos-tepesi-2

Lykavitos Tepesi özellikle akşamüzerleri oldukça cömert bir manzara sunmaktadır. Güneş batmadan göz dolduran Mora Yarımadası, güneş battıktan sonra yerini Attiki Havzası’nın titrek ışıklarına bırakacaktır.

lykavitos-tepesi-3

Lykavitos’a çıkmak için füniküler seçeneği mevcut. (09.00-02.00 arası 30 dakikada bir kalkıyor, gidiş-dönüş 6€ civarı). Kolonaki’nin yüksek tepelerine yaya olarak devam etmek istemezseniz Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin yanından kalkan #060 numaralı otobüse binerek fünikülere kadar gelebilirsiniz.

Tepenin biraz doğusunda açık hava konserlerinin yapıldığı Lykavitos Tiyatrosu bulunmaktadır.

kolonaki-tiyatro

Tiyatroya tırmanan yoldan geri inerken İngiliz ve Amerikan arkeoloji okullarının Odhos Souıdhias’da oluşturdukları güzel yerleşim bölgesinden tekrar Kolonaki’ye ulaşırsınız.

benaki-muzesi

Benaki Müzesi (Koumbari 1, Vasilissis Sofias) bu bölgede kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. 1950’li yılların zengin tüccarı Antonis Benakis tarafından devlete bağışlanan özel bir koleksiyona ev sahipliği yapan müzede yer alan sergiler, Miken mücevherlerinden Yunan giyimine ve halk eserlerine, oradan da Byron’a ve Yunan Bağımsızlık Savaşı anılarına, ayrıca Helene Stathatos koleksiyonuna kadar geniş bir yelpaze barındırmakta. (Giriş ücreti : 6€ )

kikladik-sanat-muzesi

Kikladik Sanat Müzesi (Neofytou Dhouka 4  / Pazartesi günleri giriş 3.50 € diğer günler 7€) ve Bizans ve Hıristiyan Müzesi’de (Vasilissis Sofias 22 / Pazartesi günleri kapalı ve mevsimlere göre açılış kapanış saatleri farklılık gösterebiliyor. Giriş ücreti : 4€) ziyaret edilmelidir.

Savaş Müzesi ise yakın tarih severler için zorunlu istikamet olacak. Yunanistan’daki askeri cunta döneminin tek kültürel kazancı olan bu müzenin, Küçük Asya Seferberliğine, Kore’deki Yunan güçlerine ve benzeri güncel olaylara yaklaşımı oldukça milliyetçi diyebiliriz. Ayrıca Kıbrıs Harekatı üzerine de müzede bir oda bulunmaktadır.

Şaşıracaksınız ama Kolonaki’de her hafta semt pazarları kurulmakta. Semtin merkezi olan Xenokratos’da, Dhragoumi’de ve Ambelokipi’de bu pazarları gezebilirsiniz.

Yeme-içme konusuna gelirsek, bölgede bulunan FILION (Skoufa 34) kahve, omlet, salata ve kahvaltı servisi yapan bir kafe olarak Kolonaki’nin lüks havasından kendini ayırması ve daha düşük bütçe ile iyi yemek yiyebileceğiniz bir seçenektir. Flo Cafe ise bilindik bir kahve zincirinin şubesi olması ile standart fiyatlıdır ve tercih edilebilir. Öğle ve akşam yemeği tercihlerinizi ise BALSAMAKIS ve DHIMOKRITOS’dan yana kullanabilirsiniz. Fakat Atina’da yaşayan arkadaşlarınız bulunuyorsa muhakkak yeme-içme konusunda onlardan fikir almakta fayda var. Tahmin edersiniz ki yerel halkın tercih ettiği ve bizim belirli kaynaklardan ulaşamayacağımız harika birçok yer olduğuna eminim.

skoufa-34

Tek bir gün ayırarak birçok noktasını gezebileceğiniz Kolonaki ve Lykavitos Tepesi, size şehrin farklı bir yüzünü gösterecek!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.