Köpeğiniz Fotoğrafçı Olabilir: Heartography

Instagram’ın en vazgeçilmez malzemeleri ya kedidir ya köpektir ya kitap ya da kahvedir. Çünkü bir instagramer olmak bunu gerektirir. Peki kediniz veya köpeğiniz sizin fotoğraf makinenizin hedefi olmak konusunda ne hissediyordur? Daha da ilginç sorum; evcil hayvanınız fotoğraf çekebiliyor ve en heyecanlandığı anları sizinle paylaşabiliyor olsaydı? Eminim ki evcil hayvan sahibi olanlar bu habere şaşıracak, çünkü bu gerçeğe çok da uzak bir hayal değil.

Ekran Resmi 2015-06-08 16.30.20

Fotoğrafçılık dendiğinde akla ilk gelen markalardan olan Nikon, bu ütopik düşünceyi (en azından biz hayvan sahipleri için ütopya olabilir.) Heartography projesiyle gerçekleştirmek üzere olabilir. Sistemin kalbinde, köpeğinize bağladıkları bir fotoğraf makinası ve kalp atışlarıyla bağlantı kuran bluetooth yatıyor. Köpeğinizin kalp atışı hızlandığında ki buna heyecanlandığı an da diyebiliriz, fotoğraf makinesi devreye giriyor ve o anın fotoğrafını çekiyor.

Bu sayede hem köpeğinizin gözünden dünyayı hem de onun en çok nelere heyecanlandığını ayrıca sizinle birlikte olmadığı zamanlarda neler yaptığını görmüş oluyorsunuz. Nikon’un denemesini birlikte yaptığı ve tanıtım filmini birlikte oluşturduğu sevimli köpek Grizzler ile ortaya çıkan görüntüleri görebilirsiniz. Her ne kadar tanıtım filmi paylaşılsa da şu anda düzenli bir üretim yok fakat yapılan çalışmalarla ve düzenlemelerle beraber yakın bir zamanda üretimin başlatılacağı söyleniyor.dog-takes-photos-heart-rate-monitor-phodographer-heartography-nikon-2 dog-takes-photos-heart-rate-monitor-phodographer-heartography-nikon-5 dog-takes-photos-heart-rate-monitor-phodographer-heartography-nikon-6 dog-takes-photos-heart-rate-monitor-phodographer-heartography-nikon-8 dog-takes-photos-heart-rate-monitor-phodographer-heartography-nikon-9 dog-takes-photos-heart-rate-monitor-phodographer-heartography-nikon-10Ekran Resmi 2015-06-08 16.30.39 Ekran Resmi 2015-06-08 16.30.53 Ekran Resmi 2015-06-08 16.31.12 Ekran Resmi 2015-06-08 16.31.24

Hayatını evcil hayvanlarıyla paylaşanlara sormak istediğim soru: Köpeğinizin yaşamını onun gözünden görmek, gerçekten de bir ütopya mı, yoksa zaman zaman korkutucu da olabilir mi?

Nikon’un bu projeyle ilgili tanıtım filmini buradan izleyebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.