Kopenhag’da Bir Alternatif : Nordic Noir Turları

Amerikan dizilerinden sıkılmaya başladıysanız eğer ya da farklı bir soluk arıyorsanız takip etme adına, Danimarka yapımı diziler kesinlikle aradığınız kan olacaklar. Son yıllarda yıldızı oldukça parlayan politik ya da polisiye dizileriyle farklı seçenekler sunuyor Danimarkalı yapımcılar. Borgen, Forbrydelsen (Cinayet), Bron / Broen (Köprü) gibi birçok ödül toplayan, Amerika tarafından uyarlamaları çekilen bu diziler (Forbrydelsen – The Killing), popülerliğini arttırmış durumda.

Kopenhagda-Bir-Alternatif-Nordic-Noir-Turları-1

Kopenhagda-Bir-Alternatif-Nordic-Noir-Turları-2

Soğuk atmosferleriyle aynı zamanda Danimarka’nın da havasını yansıtan bu diziler, düşmeyen aksiyonları, zekice kurguları, birbirinden ilginç karakterleriyle, başka ülke muadillerinden birer adım öteye geçiyorlar.

Kopenhagda-Bir-Alternatif-Nordic-Noir-Turları-3

Nordic Noir Tours ise Borgen, Forbrydelsen ve Bron/Broen dizilerinin çekildiği yerlere turlar düzenleyen bir organizasyon. 2014 yılında, Hollanda’dan Danimarka’ya yerleşmiş bir Hollandalı tarafından başlatılan bu girişim Kopenhag merkezli olmakla birlikte, turlara katılanlara dizilerin çekildiği yerleri gezdirip o atmosferin bir parça da olsa içine sokmayı amaçlıyor. Bu dizilerin dışında bir de 2015 yapımı tarihte ilk cinsiyet değiştirme ameliyatını olmuş Lili Elbe’nin hayatına odaklanan, Eddie Redmayne ve Alicia Vikanderli The Danish Girl turu da düzenleniyor. Son olarak ise tercihinize göre özel turlar da talep edebiliyorsunuz.

Kopenhagda-Bir-Alternatif-Nordic-Noir-Turları-4

Her cumartesi, Vesterport durağında başlayan bu turlar, Kopenhag’a yolunuz düştüyse ve bu dizilerden en az birini takip ediyorsanız, değerlendirmesi oldukça eğlenceli bir seçenek olabilir. Turların detaylarını ise www.nordicnoirtours.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Kopenhagda-Bir-Alternatif-Nordic-Noir-Turları-5

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.