KOYAANISQATSI: HAYATIN DENGESİ

Qatsi Üçlemesi’nin ilk filmi olan 1982 yapımlı belgesel filmin yönetmenliğini Godfrey Reggio yapmıştır. Müziğini Philip Glass’ ın bestelediği filmde hiçbir sözlü anlatıma yer verilmemiştir.

koyaanisqatsi-hayatın-dengesi-1

Film, mağara taşları üzerine işlenmiş motiflerle başlar. Bu motifleri tenine insan eli değmemiş doğa takip eder. Milyonlarca yıl vücuduna şekli kendisi veren doğa varlığını yalnızca kendine borçludur. Doğanın eşsiz görselleriyle filme giriş yapan yönetmen, kumsalda güneşlenen insanlarla birlikte şehir hayatına geçiş yapar. Doğa ve medeniyet arasındaki farkı ustalıkla perdeye yansıtırken söze ihtiyaç duymaz.

koyaanisqatsi-hayatın-dengesi-2

İnsan belirtisi ile devasa elektrik direkleri, yollar, binalar, fabrikalar, iş makineleri, gökdelenler…

Karmaşa giderek hız kazanır. Kurgu ile filme hız kazandırılması nedeniyle araçları çizgi, insanları ise sadece karmaşa halinde görürüz. Bu hız zamanla yerini yavaş görüntülere bırakır ve kısır döngü içerisindeki insan yaşamlarını görürüz. İnsanlar film yavaşlayana kadar vardı ama yoktu. Çoğunluk içinde hiçlik misali.

Kalabalığın içine giren kamera objektifine sigarasını yakmaya çalışan kadın takılır. Çakmak tükenmiştir. Tıpkı kadın gibi.

Hiçbir diyalog içermemesine rağmen verilmek istenen mesajı içinde barındırdığı görsellerle en etkili şekilde veren bu ‘Qatsi Üçlemesi‘ne belgesel sevenlerin hayran kalacağına eminiz.

koyaanisqatsi-hayatın-dengesi-3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.