KÜÇÜK FARKLILIKLAR

 Pera Müzesi bu yıl 10. yılını kutlarken çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. ‘’Küçük Farklılıklar’’ adını taşıyan sergi, Turner Ödüllü İngiliz sanatçı Grayson Perry’e ait. Pera Müzesi ve British Council iş birliğiyle düzenlenen sergi 26 Temmuz’a kadar görülebilir.

kucuk-farkliliklar-sergisi-4

Çağımızın en kendine özgü, sıra dışı ve ilginç sanatçılarından biri olarak kabul edilen Perry’nin bu Türkiye’deki ilk sergisi. Sanatçı eserlerinde gündelik olanı, insanların yaşama biçimini, modern dertleri, din, sınıf ve kimlik meselelerini işlemiştir.

kucuk-farkliliklar-sergisi-3

Seramik, halı ve baskı çalışmalarından oluşan sergi aynı zamanda British Council Koleksiyonu’ndaki 6 halıdan oluşan büyük eser grubu Küçük Farklılıkların Kibri’ni de içeriyor. Bunların yanında All in the Best Possible Taste with Grayson Perry adlı üç bölümlük belgesel de sergide yerini almış durumda.

kucuk-farkliliklar-sergisi-2

“Kafeste Kavga Edenlerin Secdesi”, “Otoparkta Istırap”, “8 Numaralı Cennet Sokağından Kovulma”, “Bakire Anlaşmasının Tebliği”, “Üst Sınıf Çıkmazda” ve “Ağıt” adlarını taşıyan büyük boy halılar Flanders’da üretildi. Sergide yer alan seramik işleri de ayrıca önemli. Sanatçı Turner Ödülü’nü bu seramiklerden biriyle aldı.

kucuk-farkliliklar-sergisi

“Yaratım sürecim yavaş, detaylı ve zahmetli, insanların eserlerimdeki iş gücünü hissetmesini istiyorum. Bir eseri yapmak için günlerce çalışmanın önemli olduğunu, bunun da genellikle küçümsendiğini düşünüyorum. İstanbul’daki izleyicilerin bunu hissetmesini ve eserlere olumlu karşılık vermesini ümit ediyorum.” – Grayson Perry

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.