Kullanılmayan Eşyalar Enstrümana Dönüştürülüyor!

Erdem Temel ve Melike Bozkurt, kullanılmayan atık eşyaları enstrümanlara dönüştürüyor.

‘Konservelerin Uyanışı’ adlı etkinlikle Erdem Temel ve Melike Bozkurt; konserve kutuları, elektrik süpürgesi borusu gibi artık işimize yaramayacağını düşündüğümüz atık malzemeleri vegan enstrümanlar haline getiriyor.

‘Her materyalin yaratabileceği bir ses potansiyeli var’ düşüncesiyle yola çıkan ikili, iki yıl boyunca bu konu üzerinde çalıştıktan sonra 7 Ocak’ta ilk etkinliklerini düzenledi.

Yaptıkları atölye çalışmalarıyla ODR enstrümanları diye bir marka oluşturma hedefleri olan Temel ve Bozkurt, enstrümanlarda hayvansal hiçbir madde kullanmamayı, tamamen vegan olan enstrümanlar oluşturmayı hedefliyor.

Erdem Temel konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor: ”İnsanlar farkında değil ama enstrüman yapımında çok fazla hayvansal ürün kullanılıyor. Kemik iliğinden, böcek yumurtalarına kadar birçok malzeme müzik marketlerdeki ürünlerin içinde bulunuyor. Melike de ben de veganım. Biz de buna alternatif olarak tamamen vegan, hayvansal ürün kullanılmayan enstrümanlar üretmeye çalışıyoruz. Enstrümanlarda insan zihninin oluşturduğu biçimleri kullanmayı reddediyor, doğanın bize verdiği formları kullanarak enstrüman yapmaya çalışıyoruz.

İkincil olarak matematikle geliştirilmiş formlar yerine doğa ona nasıl şekil verdiyse o şekliyle kullanıyoruz. Böylece kendine has, doğanın verdiği formun özgün sesini ortaya koymuş oluyoruz. Örneğin saksafonu bambudan yapıyoruz. Pirinci dövüp bir şekil vermek yerine bambunun kendine has şekliyle sesi oluşturuyoruz. Tarihe baktığımızda da uzun saplı enstrümanların atası su kabağından yapılmış bir enstrüman. Hatta çift boğumlu su kabağı sayesinde şu an ki bildiğimiz gitarın formu oluşuyor. Oradan evrilip geliyor. Aslında bizim yaptığımız şey antik düşünceyi günümüz koşullarında yeniden canlandırmaya çalışmak.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.