KÜLLERİNDEN YEŞEREN ŞEHİR: XANTOS

Letoon Antik Kenti’nden sonraki durağımız Likya’nın idari merkezi olan XANTOS, kitabelerdeki adı ile ARNNA.
Likya’ya Antik çağda başkentlik yapmış şehir, Fethiye ilinde bulunmaktadır. Likya bölgesinin dini merkezi Letoon şehrine çok yakın olması idari ve dini yönetimlerin etkileşim halinde olduğunu gösteriyor. Ortaya çıkan eserlerde bu etkileşimin izlerini görmek mümkün.

xantos-2

xantos-3

Xantos’dan British Museum’a götürülmüş bir kabartma’

Şehrin tarihinde çok az rastlayabileceğimiz olaylar yaşanmıştır. Şehir, Pers kumandanı Harpagos tarafından kuşatılmış fakat Xantos’ta beklenmedik bir direnişle karşılaşmıştır kumandan. Kahramanca savaşan şehir halkı, güçlerinin bittiğini hissettiklerinde ise şehri Perslere bırakmamak için kadın ve çocukları öldürürler, şehri ateşe verirler. Pers kumandanının elinde ölü bir şehir bırakırlar.

xantos-4

Kent dışından olan Xantoslu aileler gelerek şehri yeniden inşa etmeye başlarlar. Göç almaya başlayan kent, gelen insanların yardımıyla  yeniden ayağa kaldırılır. Likya, Pers, Bizans gibi devletlerin himayelerinde tarih boyunca yer alan kentin mimari yapısında bu izleri görebiliyoruz. Bu anlamda en güçlü örnek ise Antik Tiyatro’dur. Her dönemde restore edilen tiyatro, bölgede hüküm süren bütün devletin izlerini taşımaktadır.

xantos-5

xantos-6

Xantos’taki kazılara; 1950 yılında Fransız arkeologlar tarafından başlanmıştır. Hala Fransızlar tarafından devam edilmektedir.

Birçok eserin yurt dışına kaçırılmış olması şüphesiz içimizi burkmaktadır. Nitekim kentte bulunan anıt mezar dokuz metreye yakın boyu ve dört tarafı frizlerle çevrili oda şeklinde inşa edilmiştir. Üzerindeki kabartmalar 1842 yılında Londra’ya kaçırılmıştır. Şu an üzerindeki kabartmalar ise alçı ile yapılmış örnekleridir.

xantos-7

xantos-8

xantos-9

Yol üstünde bulunan ve ‘Dünya Mirası Listesinde’ yer alan bu şehre uğramadan geçmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.