Kum Tepelerinin Tüyler Ürpertici Notalarına Kulak Verin!

Rüzgar eser, kum taneleri hareket etmeye başlar… ve havalanan kum taneleri sanki bir canlıymış gibi birbirleriyle çarpışarak farklı sesler üretir. Çöllerden gelen bu alışılmadık sesler bizim için hala gizemini koruyor…

13.yy’da Marco Polo, Gobi Çölü’nden geçerken garip sesler duymaya başladı. Çölde görebildiği hiçbir şey yokken uğultu ve vızıltıların ardı arkası kesilmiyordu. Yaşadığı şeyi açıklayamayan ve biraz da korkmuş olan Marco Polo, bu seslerin etrafta dolaşan kötü ruhlardan geldiğine inandı. Yaşadığı çağa göre doğru bir çıkarım olabilir. Ama günümüz çağında hala bu seslerin nasıl ortaya çıktığına kesin bir cevap verilemiyor.

“Gürleme, kükreme, gıcırdama, vızıltı gibi sesler üretebilen kum tepeleri çok şaşırtıcı bir şekilde birbiriyle uyumlu nota frekansları da çıkarabiliyor. Şarkı söyleyen kum tepeleri bu özelliğiyle dünyanın en esrarengiz sesine sahip. Genellikle 450 Hz civarı ses üreten ve dünya üzerinde 35 çölde gözlemlenen bu olayda sesin şiddeti 105 dB ‘ye kadar yükselebiliyor.”

Genel kanıya göre bu seslerin, dik yamaçlardaki kum taneciklerinin, rüzgâr ya da başka bir dış etkiyle toplu olarak hareket etmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. Havalanan kum taneciklerinin saniyede 100 kere çarpışmasıyla farklı frekanslar üretebildikleri gözlemlenmiş. Kum taneciklerinin şekli, rüzgarın hızı sesin farklılaşmasına yol açan etmenler.. Ama kafa karışıklığı burada değil. İnsanı asıl meraklandıran soru; kum taneciklerinin birbirleriyle uyumlu ses dalgalarını nasıl oluşturduğu?

Sahnede kum tepeleri var.. Tüyler ürpertici notalara kulak verin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.