fbpx

Kural Tanımayan Dans Gösterisi ‘Fresk’ İstanbul’da Sahnelenecek!

Sınır tanımayan koreografileriyle dünya çapında ün kazanan Fransız dansçı ve koreograf Angelin Preljocaj’ın son çalışması ‘Fresk’ bu kez İstanbullu sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında İstanbul’a gelecek olan dans gösterisi ‘Fresk’, bir Çin masalından yola çıkıyor ve hikayesiyle masalsı, meditatif bir hareket deneyi sunuyor. Nicolas Godin’in besteleri ve ünlü moda tasarımcısı Azzedine Alaïa imzalı kostümleriyle müzikten bir heykele dönüşen ‘Fresk’ dans gösterisi; sert, çağdaş ve cesur yanlarıyla izleyiciyi büyüsü altına almayı başarıyor.

‘Fresk’, 18 Kasım’da Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’nde sanatseverlerin karşısında olacak.

“Evvel zaman içinde Chu ve Meng adında iki gezgin yaşarmış. Rüzgârlı ve yağmurlu bir günde küçük bir tapınağa varmışlar. Sessizliğin yalnızca yağmurun feryadıyla bozulduğu bu huzurlu mekânda yaşayan bir münzevi, onları tapınağın duvarına çizilmiş bir freske bakmaları için içeriye buyur etmiş. Freskte fıstık çamlarından oluşan bir korulukta bir grup kız resmediliyor, kızlardan biri çiçek topluyor, tatlı tatlı tebessüm ediyormuş. Dudakları kiraz kırmızısı, gözleri hayat doluymuş. Chu, onun genç kızların ve özgür kadınların sembolü olan koyu renk uzun saçlarından büyülenmiş. Kıza öylesine uzun süre, öylesine yoğun bir şekilde bakmış ki, havalara uçtuğunu hissetmiş ve resmin içine ışınlanmış. Macerası birkaç yıl sürmüş; ta ki bir gün savaşçılar Chu’yu freskin dünyasından dışarı kovalayana kadar. Gerçek dünyaya döndüğünde arkadaşı Meng’in onu sadece birkaç dakikadır aradığını fark etmiş. İki arkadaş freske bakmışlar. Kız hâlâ oradaymış ama saçları evli kadınların sembolü olan muhteşem bir topuzla bağlıymış.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.