Kurmaca Masalların Gerçek Yaratıcıları; Grimm Kardeşler

Rapunzel, Uyuyan Güzel, Çizmeli Kedi, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Kırmızı Başlıklı Kız… Bu masalları bilmeyenimiz yoktur. Belki şimdilerde kocaman insanlar olmuş olsak da bir zamanlar bu masallarla hepimiz haşır neşir olduğumuzdan şimdi isimlerini duyunca bile bir gülümsemeyle çocukluğumuza ışınlanırız adeta.

Madem kocaman insanlar olduk; o halde şimdi sıra hayal dünyamıza katkısı olan bu masalların yaratıcılarını tanımakta. Yani Grimm Kardeşler’i… Ve bir de heykeli yapılan masallarını hatırlamakta…

Grimm kardeşler; Wilhelm Grimm ve Jacob Grimm tanınmış iki Alman masal yazarıdır. Birer yıl ara ile 1785 ve 1786 yıllarında memur bir ailede dünyaya gelmişlerdir.

İki kardeş hayatlarının neredeyse tamamını beraber, aynı çatı altında geçirmişlerdir. Çocukluk ve okul yıllarını Hanau ve Stainau yöresinde geçiren Jacob ve Wilhem Grimm kardeşlerin kişilikleri ve aile değerleri, çocukluklarını geçirdikleri bu köyde, yaşadıkları yerin atmosferinden etkilenerek gelişmiştir.

Birer yıl ara ile Kassel’de bulunan Friedrich Lisesi’nden mezun olan kardeşler, yine birer yıl ara ile Malburg Üniversitesi’nde eğitim almışlardır. İki kardeş de hukuk üzerine eğitim alırken, küçük kardeş olan Wilhelm Grimm çalışmalarını kütüphanecilik ve folklor üzerine yoğunlaştırmış, abisi Jacob ise diğer çalışmalarının yanında hukuk hayatına da devam etmiştir.

Grimm Kardeşler çeşitli mahalli lehçeleri incelemişler ve köy köy, kasaba kasaba Almanya’yı dolaşarak, halk hikayelerini ve peri masallarını toplayarak edebi bir üslupla yeniden yazmışlardır.  Grim Kardeşler’e dünya çapında büyük bir ün kazandıran, işte bu topladıkları Alman masallarının oluşturduğu kitaplar olmuştur.

1812 yılına gelindiğinde, iki kardeşin elinde toplam 86 adet Alman halk hikayesi birikmiştir. Bu hikayeleri Kinder- und Hausmärchen (Çocuk ve Hane Halkı Hikayeleri) adı altında kitaplaştırmışlardır. İkinci eserleri Deutsche Sagen (Alman Efsaneleri) ise, ilkinden çok daha kapsamlı ve kronolojik olarak düzenlenmiş toplam 585 halk efsanesini içeriyordu.

Grimm Kardeşler’in bu eserleri, bazı açılardan büyük eleştirilere uğramıştır. Ancak edebiyata kazandırılan masal ve hikayelerin sayısının yüksekliği, yazım dilinin güzelliği ve kardeşlerin akademik saygınlıkları, kısa sürede bu eleştirilerin üstesinden gelmiştir.

Grim kardeşlerin kaleme aldığı masallar defalarca tiyatroya, sinemaya ve televizyon yapımlarına uyarlanıp dünyanın en çok satan eserleri arasında yer almıştır.

Heykelleştirilen Masalları; Bremen Mızıkacıları

bremen-mizikacilari-heykeli

 

Fabl uslübunda yazılmıştır. Sahiplerinin kendilerine olan kötü tutumundan dolayı evden kaçan bir eşek , bir köpek , bir kedi  ve bir horozun  Bremen ‘e gidip orada müzisyenlik yapma hayalleri ana temadır. Yolda karşılaşıp iyi arkadaş olurlar. Yemek yiyecek ve dinlenecek bir yer ararken hırsızların girdiği bir kulubeyle karşılaşırlar. Hırsızları kaçırma amaçlı üst üste dizilerek bir canavar silüeti oluşturup aynı anda bağırmaya başlarlar. Ortaya çıkan kakofoni (iletişime zarar verebilecek kadar farklı istenmeyen sesler bulunması durumu) ve silüet, hırsızları kaçırmaya yeter. Kahramanlar da bu küçük kulübeye yerleşir ve Bremen’e gitmeyi bir müddet erteler.

Bu erteleme ile Bremen sakinleri de bir kakofoniden kurtulmuşlardır ve Bremen’ de bu dört şarkıcının anısına “Bremen Mızıkacıları Heykeli”ni yapmışlardır.

 

Masal kısaca bu şekildedir. Yazımı, yine çoğumuzun çocukluğunun farklı kahramanı Barış Manço’nun bu masaldan bahsedişi ve “Bremen Mızıkacıları Heykeli”nin önünde çekilen “Arkadaşım Eşek” adlı şarkısının klibi ile sonlandırıyorum.

 

 

Çocukların masalsız büyümemesi dileği ile…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.