Kurt Cobain’in 10 İkonik Olayı

21 yıl önce, 8 Nisan 1994’te, Kurt Cobain evinde ölü bulundu. 27 yaşındaydı ve intihar etmişti. Bir çok kişi için kahraman, dahi ve çok iyi bir insandı.

Kurt Cobain’in doğum günü olan 20 Şubat’ta, Radyo Eksen olarak bir Grunge Partisi düzenliyoruz. Babylon Lounge’da gerçekleşecek partiden önce, Cobain’e ait 10 ikonik olayı hatırlatmak istedik.

Top Of The Pops’ta rol yapan Nirvana

top-of-the-pops-nirvana

Bir grubu rol yaparken izlemekten daha komik olan şey o grubu rol yapıyormuş gibi rol yapmasıdır. 1991 senesinde Nirvana, Top Of The Pops’ta çalması için çağrıldığında enstrümanların playback, vokalin ise canlı olmasını istedi. Dave Grohl davulların yanında, Krist Novoselic ise basıyla dans ettii. Kurt sesini değiştirip Morrissey taklidi yaptı. Nirvana’ya ne yapacağını söylememek gerekirdi!

 

Kurt Cobain düğününe pijamalarıyla gitti

kurt-cobain-dugun

Courtney de, Kurt de alternatif dünyada büyük isimler olmasına rağmen düğünleri çok haber yapılmadı, abartılmadı. 1994 Şubat’ında Hawaii’ye giden çiftin sadece 8 davetlisi vardı. Ama Kurt Cobain’i takım elbiseye sokabilir misiniz? Elbette hayır! Kurt kendi düğününe pijamalarıyla katılmıştı.

Kurt, Saturday Night Live’da, Krist Novoselic’i öptü

Kurt’ün homofobiye karşı açık bir savaşı vardı. Katıldıkları Saturday Night Live’ın bir bölümünde (Smells Like Teen Spirit ve Territorial Pissings’i çaldıktan sonra) o ve basçıları Krist Novoselic kucaklaşıp, öpüşmüşlerdi. Daha sonra Kurt Cobain bu davranışının “cahillerden ve homofobiklere karşı bir tavır” olduğunu söylemişti.

Nirvana kendi albüm lansman partilerinden kovulmuştu

nirvana-kovulma

Nevermind, Nirvana’yı stratosfere çıkaran albüm olmuştu. Bunun için de büyük bir kutlama yapılması gerekiyordu. Seattle’da yer alan Rebar’da gerçekleşecek olan lansmana grup elemanları pek de uygun giyinmediği ve yemek savaşı başlatmaları yüzünden görevliler eşliğinden mekandan dışarı çıkarılmışlardı.

Kurt ve Krist’in MTV Headbangers Ball’a verdikleri röportaj

kurt-cobain-krist

Kurt ve Krist 1991 yılında, MTV’nin efsane rock programı Headbangers Ball’a konuk olmuşlardı. Konu elbette Nirvana ve yükselişe geçen grunge sahnesiydi. Ama tüm konuşmayı Krist yaptı, Kurt ise uzaydan gelen kostümüyle öylece oturdu. Gözleri kamaşmasın diye de meşhur gözlüklerini takmıştı.

Kurt’ün katıldıkları televizyon şovunda Courtney Love hakkında söyledikleri

kurt-coain-courtney-love

Nirvana’nın ilk defa İngiliz televizyonlarına çıkması, The Word adlı programla oldu. Teen Spirit’i çaldılar. Fakat asıl herkesin dikkatini; Kurt’ün şarkıya başlamadan önce, Courtney Love’la olan seks hayatları hakkında söyledikleri çekmişti.

 

Nirvana katıldıkları Jonathan Ross Show’da yanlış şarkıyı söyleyince

Sürekli aynı “hit” şarkıları çalmaktan bıkan Nirvana üyeleri, katıldıkları Jonathan Ross Show’da Lithium’u çalmayı reddetti, onun yerine Territorial Pissings’i çalmayı tercih etti. Grup şarkıyı bitirdikten sonra Jonathan Ross’un surat ifadesi ve davulların parçalanması klasiklerin arasında yerini aldı.

Reading Festivali’nde Kurt’ün antika işleri

reading-festivali

1992 senesinde Nirvana Reading Festivali’nde sahne aldı. Bu aynı zamanda grubun son İngiltere performansı olacaktı. Bundan önce bir çok gazeteci Kurt’ün işe yaramaz bir keyif verici madde bağımlısı olduğunu yazan saldırılarda bulunuyordu. Bu eleştirilerle alay etmek için Kurt sarı peruk ve tekerlekli sandalyeyle sahneye çıktı. Sandalyeyi sahneye rock müzik gazetecisi Everett True itmişti. Cobain’in Breed’e başlamadan önce yere atlamasıyla bu şüphesiz ki Nirvana’nın en iyi performanslarından biri olmuştu.

Rolling Stone kapak fotoğrafında Kurt’ün giydiği t–shirt

kurt-cobain-tshirt

Hem en büyük ve mainstream müzik dergisinin kapak konusu olup hem de kurumsal kültüre nasıl karşı çıkabilirsiniz ki? Fotoğrafta 32 dişinizi birden gösterek mi? Rolling Stone’un Nisan 1992 tarihli kapak fotoğrafında Kurt ‘Kurumsal dergiler hala berbat!” yazan t-shirt’üyle poz vermeyi tercih etmişti.

Nirvana’nın MTV Unplugged serisinde “Where Did You Sleep Last Night” performansı

kurt-cobain-konser

Yüksek ihtimalle bu Nirvana’nın en dokunaklı işiydi. Muhteşem setlerini nispeten az bilinen bir cover’la Where Did You Sleep Last Night?’la kapatmak. MTV yetkilileri bis için tekrar sahneye çıkmalarını istemiş, ancak onlar bunu reddetmişti. Çünkü bu şarkıdan sonra söylenebilecek bir şey olmadığını biliyorlardı.

Kaynak : 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.