‘Kutsanmadan’ gelen bir anlam: ‘Baraka’

Yönetmen Ron Fricke imzalı 96 dakikalık bir belgeselden bahsedeceğim. Arapça’da ‘kutsanma’ anlamındaki bir sözcükten geliyor filmin ismi; Baraka.  96 dakika boyunca herhangi bir öykü, herhangi bir karakter, herhangi bir diyalog bulunmuyor, sadece muhteşem görsellerin art arda birbiri ile uyumlu müzikler eşliğinde geçişleri ile devam ediyor belgesel.

Yönetmen; tabiat, insan ve inanç kavramlarına mistisizm ile yaklaşıyor. Mistisizm ise eski Yunancada ‘dilsiz olmak, konuşmamak, dudakları ve gözleri yummak’ gibi anlamlara gelmektedir, asıl amacı hakikati derin bir sezgi ile aramaktır ve belgesel tam olarak bununla yoğrulmuştur. Hakikati tabiatın varlığı ile insanın varlığı ile görsel bir şölenle anlatmaya çalışır.

Tabiat, Tanrı’nın kutsadığı yaşamın barınağıdır ve özü kendisinde saklıdır. İnsan ise bu yaşamın bir varlığı olup tabiatta barınır, ancak tabiatın içinde olduğu müddetçe kutsanır. Böylece tabiat içinde insanı, insanda kendi içinde inancı barındırmaktadır. Belgesel kimi yerlerde yaşamdan uzaklaşıp, avuç içlerimizden sıyırıp attığımız ve kaybetmeye yüz tuttuğumuz insanlığımızı apaçık gösterir. Yahu bazen dünya insanlık kavramı için fazla muhteşem değil mi?

Dünyanın en büyük, en görkemli dağları Himalayalar’ın ihtişamı ile başlayan, Tanrıların yaşadığına inanılan yer olan Angkor Vat tapınak şehrinde son bulan belgesel; tam 23 ülkede ve 153 yerde çekilerek dünyanın bir sanat eseri olduğunu kanıtlıyor. Sıkışıp kaldığımız şu beton yığınlarından kurtulup ruhu dinlendirmenin zamanı haydi izleyelim, izlettirelim.

 

Okumadan geçmeyin:

Kadınlar; ‘Füruğ’, ‘Frida’ ve ‘Bergen’

Nur Kutbay

Çukurova Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.