Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi 6 Yer

Doğa’nın en büyüleyici gösterilerinden birine şahit olmaya hazır mısınız? Kuzey Işıkları ya da orijinal adıyla Aurora Borealis’i görmek mi istiyorsunuz?

Dünyanın dışından renkleri görmek hatta Arktik vahşi doğanın gökyüzünde, geceye yayılan uzay seslerini duymak nasıl olurdu? Ölmeden önce görülmesi gerekenler listelerinin en popülerlerinden olan bu deneyimi yaşamak hayalinizse, bu doğa harikası olayı gözlemlemek için nerede olmanız gerektiğini keşfedin. Önerilerimiz çok işinize yarayacak.

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Bu ışımalar genellikle geceleri gözlemlenir, ağırlıklı olarak iyonosfer’de meydana gelir. Kutuplarda meydana geldiği ve kutuplara yakın alanlardan gözlemlendiği için Kutup Aurorası veya Kutup Işıkları olarak da anılır.

Aurora Borealis’in görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artmaktadır. Işıklar, Arktik ve Antarktik kutup dairelerinin içinde yani 60 ve 72 derece Kuzey ve Güney enlemleri arasında görünmektedir. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar, uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Aurora Borealis çoğunlukla gündönümlerinde oluşmaktadır. Bu yüzden Kasım-Şubat ayları içinde, Kuzey Kutbuna yakın noktalarda,  gökyüzünün net göründüğü iyi havalarda ve gündönümü anında gökyüzünü takip etmek gerekir.

1. Svalbard, Norveç

74. ve 81. paraleller arasında yer alan Svalbard, Artik bölgenin içinde yer aldığını söyleyebiliriz. Yolunuz Norveç sınırları içinde bulunan bu adaya düşerse, Kasım ve Şubat ayları arasında Kuzey Işıklarını gözlemleme şansınız yüksek olacaktır. Ayrıca ne kadar yüksek bir noktaya çıkarsanız, ışıkları görme şansınız artar. Svalbard’ın hiç gün ışığı almadığı Polar Gece olarak adlandırılan fenomeni görmek için ziyaretçi akını yaşanan bölgeye, eğer Aurora ya da “Polar Gece” dışındaki zamanlarda gelirseniz ren geyiği, morslar ve kutup ayılarını görme şansınız artacaktır.

2. Kakslauttanen, Finlandiya

Laponya’nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgesindeki Kakslauttanen’de Kuzey Işıkları’nı  kendi özel camdan Eskimo evinizden izleme ayrıcalığını yaşıyorsunuz. Odanızda harıl harıl yanan odun ateşinde ısınıp saunada terlerken ışıkları izlemek gerçekten fazlasıyla lüks ve farklı bir deneyim sunuyor. Eğer Işıkları göremezseniz üzülmeyin, Ren Geyiği safarisine katılabilir ya da yakınlardaki Urho Doğal Parkı’nda gezintiye çıkabilirsiniz. Kakslauttanen’e Helsinki üzerinden ulaşabilirsiniz.

 3. Jukkasjärvi, İsveç

Kiruna Bölgesi’ndeki Jukkasjärvi  Köyü, Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz bir başka keyifli nokta. Aurora Boresalis’i görmeniz için gece turları düzenleniyor. Eğer Aurora görünür değilse, Esrange Uzay Merkezi’nin turuna katılıp bol yıldızlı İsveç gökyüzünü seyre çıkmak da keyifli olacaktır. Jukkasjärvi  Köyü’nde bir buz oteli bulunmakta ancak bu tip oteller fazlasıyla pahalı olduğundan dilerseniz yakınlardaki Kiruna’da kalacak daha uygun konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Kiruna’da kar aracıyla gezerek, karın tadını çıkarma fırsatınız da var. Kiruna Bölgesi’ne ulaşmak için öncelikle Stokholm’e gitmeniz, sonrasında araç kiralayarak ya da trenle Kiruna’ya geçmeniz gerekiyor.

4. Reykjavik, İzlanda

Şanslısınız ki; Reykjavik halen Kuzey Işıklarını gözlemleyebileceğiniz en uygun fiyatlı ve erişilebilir yer olma özelliğini koruyor. Buarada bulunan lagün yıl boyunca sıcaklığını koruduğundan ilgi çekici ayrıca kar aracıyla Game of Thrones’un çekildiği mekanlardan biri olan bu bölgeyi gezmek de hoşunuza gidebilir. Uçuş fiyatları astronomik değil ama çok ucuz da sayılmaz.

 5. Kanada’nın Kuzeyi

Uzun mesafe uçuşlarının fiyatını göz önünde bulundurduğunuzda, Aurora Borealis’i görmek için bu listedeki en pahalı nokta sanıyoruz ki Kanada olacaktır. Ancak Kuzey Işıklarını göreceğiniz bir çok bölge içermesiyle de Aurora avcıları için iyi bir seçenektir. Yukon, Kuzey Saskatchewan, Kuzeybatı eyaletleri, Newfoundland, Nova Scotia ve İngiliz Kolombiyası gibi ülkenin birçok bölgesinde izlenebilir. Doğru zamanlama ve hava koşullarını yakalarsanız, bu bölgelerde hem ışıkları gözlemleyebilir hem de tatilinizi kayak ve diğer kar aktiviteleriyle süsleyebilirsiniz. Aurora online ve Dark Sky Finder ile Kuzey Işıklarını gözlemleyebileceğiniz noktaları ve zamanları keşfedebilirsiniz.

 6. İskoçya, Büyük Britanya

Kuzey Işıklarını görebileceğiniz bir diğer ülkeyse İskoçya. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi bu yıl Şubat ayında, ülkenin Kuzeyinde yer alan Caithness sahili Aurora’yı izleyebileceğiniz en iyi yerler arasında gösteriliyor. Eğer ışıkları izlemek dışında başka aktivitelerle de ilgileniyorsanız, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı uğrayabileceğiniz yerler arasında. Peki Caithness’a nasıl ulaşabilirsiniz? Edinburg ya da Glasgow’a uçup buradan kiralayacağınız aracınızla ya da trenle Aviemore’a geçebilirsiniz. Eğer daha Kuzey’e çıkmak isterseniz, Inverness’e uçup buradan devam edebilirsiniz.

Kaynak:

http://www.skyscanner.com.tr/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.