LADY GAGA’NIN CAZ MEVSİMİ

16 Eylül’de İstanbul’u “Lady Gaga’s artRAVE: the ARTPOP Ball” turnesi kapsamında kelimenin tam anlamıyla birbirine katan Lady Gaga, son günlerde Amerikalı efsanevi caz sanatçısı Tony Bennett ile düet çalışmalarından oluşan albümünün heyecanını yaşıyor.

Sansasyonel işlere imza atmasıyla ünlü ve 2008 yılında yayımlanan ‘’The Fame’’ albümünden bu yana hakkında konuşturmayı başaran bir fenomen Lady Gaga. 4 yaşında kulaktan piyano çalmayı öğrenerek beste yapmaya başlayan, New York’un ünlü ‘’Tisch School of the Arts’’ okuluna 17 yaşında giren sayılı müzisyenler arasına girmeye hak kazanan eğitimli bir müzik dehası. 28 yaşındaki sanatçı, herkesin ilgisini çeken ismini önce New York’ta yaşarken yakın arkadaşlarının kullanmaya başladığını söylüyor: ‘’Kendimden kaçtığım ve aynı zamanda kendimi aradığım bir dönemde çok fazla şey denedim, bu dönemde yaşadıklarım kendimi ‘’Gaga’’ olarak bulmamı sağladı ve daha sonra da bu isimle daha fazla ilgi gördüğümü anladım.’’ Bu ismin kalıcı olmasındaki en önemli etken ise Queen’in efsanevi ismi Freddie Mercury: ‘’Freddie Mercury’e ve Queen’e hayranım ve onların ‘’Radio Ga Ga’’ isminde bir hitleri vardı, bu yüzden bu ismi seviyorum.’’

Gaga’nın etkilendiği diğer isimler arasında Michael Jackson, Madonna, David Bowie ve ‘’Pop Art’’ akımının dahi ismi Andy Warhol da bulunuyor. Bu isimlerin ve daha nicelerinin oluşturduğu izleri Gaga’nın yaşam tarzında, şarkılarında, kısa filmi andıran video kliplerinde, konser turnelerinde ve üçüncü albümü ‘’ArtPop’’un isminde görmemiz mümkün.

(David Bowie’nin 14. stüdyo albümü ve Gaga’nın ‘’Applause’’ single’ının kapak fotoğrafları)

Ünlü ‘’Time’’ dergisinin dünyanın en etkili kadınları arasında gösterdiği Lady Gaga şu sıralar Amerika’nın ‘’Yaşam Boyu Başarı’’ ödülü de dahil olmak üzere birçok Grammy sahibi, caz dünyasının yaşayan efsanesi olarak adlandırılan Tony Bennett ile hazırladıkları albümlerinin, dünyada birçok müzik listesinde birinci sıraya yerleşmesinin mutluluğunu yaşıyor. Bennett ile albümdeki tüm şarkıların genç kuşağa hitap edebilecek albeniye sahip olduğuna inanmaları albümün çıkış noktası olmuş. Şarkıların çoğu 20. yüzyılda bestelenen klasikleşmiş şarkıları içeren ve ‘’Great American Song Book’’ olarak adlandırılan şarkı topluluğundan Gaga ve Bennett tarafından seçildi.

Tony Bennett, Lady Gaga’yı ilk kez Nat King Cole’un ‘’Orange Colored Sky’’ şarkısını söylerken dinlemiş ve albüm kaydı sonrası Lady Gaga için söyledikleri, Gaga’nın kendi albümleriyle başlayan ve onu diğer pop yıldızlarından ayıran özelliklerine yeni ve yadsınamaz bir neden daha ekliyor:’’Lady Gaga, harika standartlarda ve muhteşem bir duyguyla şarkılarını söylerken onun neden çağdaş müzikle uğraştığını anlamak zor! İnsanlar onun sesinin kalitesini ve yaptığı besteleri dinlerken hiç süphe yok ki şaşıracaklar. Bu albümle inanıyorum ki Gaga, Elvis Presley kadar büyük bir sanatçı olduğunu kanıtlayacak.‘’

İkili, 2014 sonu ve 2015’te caz festivallerinde yer alacaklarını şimdiden doğruladı. Hiç şüphesiz bu albüm Gaga’nın müzikal kariyeri için bir dönüm noktası. Bennett bir röportajında Gaga’nın büyük konser salonlarında, stadyumlarda konser vermekten yorulduğunu söylediğini ve Gaga ile 3-4 akşam sahne alabilecekleri mekanlarla ilgilendiklerini açıkladı.

(Tony Bennett, kendi rekoru olan ‘’Müzik listelerinde bir numaraya yerleşen en yaşlı sanatçı” olma ünvanını 2014’te ‘’Cheek to Cheek’’ albümü ile yineledi.)

Amerika’da da 1 numaraya yerleşen albümle Lady Gaga peş peşe üç albümünün 1 numara olmasının keyfini sürüyor. Gönlümüzden geçen ülkemizin caz festivali kapsamında Bennett ve Gaga’yı canlı canlı dinlemek olsa da sizlere 45 dakikalık bu muhteşem caz albümünü mutlaka dinlemenizi tavsiye ediyorum.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.