Lady Macbeth

Shakespeare’in en önemli trajedilerinden biri olan Macbeth’i duyan herkesin aklına Lady Macbeth gelir. Hatta bazı yerlerde Lady Macbeth’in ünü Macbeth’i gölgede bırakır. Peki, kimdir bu meşhur Lady Macbeth?

İlk etapta, Lady Macbeth İskoç soylularından olan Macbeth’in karısı ve Macbeth öldükten sonra da İskoçya’nın Kraliçesi’dir. Bu kraliçe unvanı Lady Macbeth’i Shakespeare’in diğer tüm kadın karakterlerinden ayrı bir yerde tutarak eserlerinde onun en güçlü kadın karakter olmasını sağlamıştır. Lady Macbeth kimilerine göre Ophelia’nın anti-karakteri, kimilerine göre de dişi Machiavelli’dir. Bu durum sayesinde, Lady Macbeth gelmiş geçmiş en iyi “femme fatale” örneği olmuştur.

Eleştirmenlere göre, Lady Macbeth kültürel normlara göre şekillenen kadınsılık ve erkeksilik kavramlarının çatışmasını temsil etmektedir. Lady Macbeth’in tutku, annelik, kırılganlık gibi kadınsı duygular yerine hırs, zalimlik, en güçlü olma isteği gibi duyguları tercih etmesi bu iddianın en temel kaynağı olmuştur. Ayrıca, bu durum bizlere Shakespeare İngilteresi’nin toplumsal cinsiyet algısını yansıtmaktadır.

lady-macbeth

Lady Macbeth’in toplumdaki yeri kadınlığına ve anneliğine bağlı görünse de, o bu durumu kocasının yanında fikirleriyle yer alarak kendi çapında zincirlerini kırmıştır. Fakat Lady Macbeth’in kocasının yanında yer almasını bazı eleştirmen ve tarihçiler anti-anne figürünü, bir başka deyişle cadı figürünü yansıttığı fikrini ileri sürmüşlerdir. Eleştirmenlerin ve tarihçilerin bu fikri bizlere Rönesans zamanında cadı-kadın arasındaki ilişkiyi hatırlatır.

Lady Macbeth’in cadı olarak görülmesi elbette ki kendini bir kadın olarak kanıtlaması ve kocası Macbeth’in üzerinde oldukça güçlü bir otoriteye sahip olması bu yüzden de o zamanlarda ataerkil sisteme karşı bir tehdit unsuru olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır.

Döneminin normlarına meydan okuyan bu cesur kadın Shakespeare bilindikçe varlığını sürdürecektir. Eee, ne demiş Lady Macbeth: “Zamanı aldatmak için zaman gibi gözükün.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.